• 25 Ağustos 2017 Cuma 01:00
  • |
  • 25 Ağustos 2017 Cuma 00:14

YAZAR

Kenan Karcı

'Snus' almadan okuyun!

Paylaş

Mevzu uzun ama kısaca özetleyeyim. Emre Mor ile menajeri Muzzi Özcan'ın yollarını ayırmasının nedenini herkes gibi bizde merak ettik. Başarılı arkadaşımız Orçun Özateş'in araştırmaları ve aile çevresiyle yaptığı görüşmeler o korkunç gerçeği ortaya çıkardı.   

"Emre Mor, 'Snus' denilen bir madde kullanıyordu." 

Aile çevresi 'Emre'yi bu illete menajeri Muzzi Özcan'ın bulaştırdığını' iddia ediyordu. Haberi 'İddia' diye vermemizin nedeni de buydu. 

Orçun durumu anlatınca, ben de söz konusu kişilerle iletişim kurdum, 'hukuksal olarak bizi güvenceye alacak belge ve bilgileri' temin ettim. İddia sahibi kişiler 'gerekirse tanıklık' yapabileceklerini de ilave ettiler. 

Bilgiden şüphemiz yoktu ama bir başka zorluk vardı. "Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değer miydi? Emre Mor bu işten zarar görür müydü?" 

Konuyu yazı işleri toplantısında tartıştık. Muzzi Özcan'ın da belirttiği gibi "Bu maddeyi Avrupa ve Türkiye'de pek çok sporcunun kullandığı" bilgisi sorumluluğumuzu artırdı. 

Çünkü gençlere zarar veren, sporcu performansını olumsuz etkileyen 'Snus'un kamuoyunda tartışılmasının yararlı olacağına karar verdik. 

Haberi yazarken de her kelimeyi özenle, seçerek kullandık. Biz 'snus’un 'uyuşturucu’ olduğunu yazmadık. Sadece olayı anlatan kişinin, "Kullananları salaklaştırıyor, uyuşturuyor. Beynini bitiriyor. Kafayı kaldıramıyorlar, konuşmaktan bile acizler. Bir soru sorsan cevap alamıyorsun" şeklindeki sözlerine yer verdik. 

Hassas davranıp, ‘snus' konusundaki İsveçli bilim adamlarının makalelerini okuduk. Türkiye Doping Kontrol Merkezi’ni ve Çapa Sporcu Sağlığı Merkezi'ni aradık. "Snus’un ne olduğuna dair" bir açıklamayı da habere ilave ettik. Bunun "Nikotin torbacığı" olduğunu da belirttik. 

Sporla az çok ilgilenen insanlar bilir ki, 'Uyuşturucular', 'yasaklı maddeler' kapsamındadır ve doping sayılır. O yüzden sporcuların uyuşturucu alması söz konusu olamaz. Ama 'Nikotin' yasak değildir. 

Buna rağmen bazı internet siteleri, haberimizi "Emre Mor’u uyuşturucuya alıştırdılar" diye spekülatif bir şekilde gündemine taşıdı. Bu elbette bizim sorumluluğumuzda değil. 

Haberimizde, "Hakan Çalhanoğlu’na da Milli Takım kampında denetmişler, idmana çıkamamış" şeklinde bir detay vardı.

Orada "Muzzi Özcan'ın bunu Çalhanoğlu'na denettiği" iddiası yoktu. Özcan o bölümü de, "Hakan Çalhanoğlu'na da Muzzi Özcan verdi" şeklinde algılanmış. 

Muzzi Özcan'ın yaptığı açıklama "Şecaat arz ederken merd-i kipti sirkatin söyler" cinsinden: "Ben biraz 'GEVŞEMEK' için snus kullanıyorum. Bu uyuşturucu değil. İsterlerse uyuşturucu testi yaptırayım" diyor. 

Tekrar ediyorum biz "Nikotin torbacığı" dedik, 'uyuşturucu' değil. Uzmanlar da zaten bunun sporcuları 'GEVŞETTİĞİNİ’, doğal ritmi bozduğunu, performansını düşürdüğünü söylüyor. 

Bizim ilgilendiğimiz bölüm de işte burası. 

Muzzi Özcan'ın ne kullandığıyla zerre ilgilenmiyoruz. Sağlığa zararlı bir şeyi tavsiye etmeyiz ama canı ne çekiyorsa onu kullanabilir. Bizim ilgilendiğimiz 76 milyonun 'Messi' olmasını ümit ettiği, çocuklara idol olmuş, gencecik bir sporcunun geleceğinin tehdit altında olması. Emre Mor ve onun gibilerin bu illetten uzak tutulması....

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ekim 2021 Salı

Tamirci Çırağının İsyanı

9 Eylül 2021 Perşembe

Şeytani Düzen ve Cebelitarıkspor!

23 Temmuz 2021 Cuma

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021