• 24 Kasım 2016 Perşembe 10:18
  • |
  • 24 Kasım 2016 Perşembe 10:18

YAZAR

Kenan Karcı

Sessizlik sarmalı

Paylaş

Şenol Hoca, "Futbolda kazandığınız her şeyi bir anda kaybedebilirsiniz" demişti maçtan önceki basın toplantısında. Direkten döndü... 
Bazıları yersiz bulabilir ama burada yönetime bir eleştirim var. Böyle hayati bir maçtan önce "Sessizlik Rekoru" kırma fikri kimden çıktıysa, yanlış oldu. Üstelik bunu yaptıktan sonra değil, yapmadan bu kadar gündeme sokup, maçın önüne koymak büyük gafletti. Oyuncuların, daha da önemlisi taraftarın motivasyonunu maçtan kopartıp, "Sessizlik" eylemine gömmek hiç isabetli bir iş olmadı. 
Beşiktaş'ın maça hem kafa hem disiplin olarak dağınık başlamasında bunun payı olduğunu düşünüyorum. Sanki Beşiktaş tarihinin en önemli maçlarından birine çıkacakmış gibi değil de, kazanmanın ya da kaybetmenin önemsiz olduğu bir dostluk mücadelesi 'romantizmi' pompalandı. Oysa Beşiktaş bu maçı kazansa "Avrupa'da büyük takım" olma yolunda çok önemli bir aşamayı geçecekti. Gruplara kalmak sadece moral ve motivasyon olarak değil, ekonomik ve sempatik olarak da camiayı büyütecek. 
O şarklı kafa ve anlayış yine ayağımıza dolaştı. Şimdi son maçta kazanmak zorunda. 
Şenol Hoca en çok Benfica’nın kaptığı toplardan sonra gösterdiği 'reaksiyondan' çekindiğini söylemişti ama Beşiktaş o kadar disiplinsizdi ki Benfica'nın 3 golü de 'aksiyon'dan geldi. Yani 3 golde de Beşiktaş savunması yerli yerindeydi ama kafalar sahada değildi. 
İlk golde 2 Benficalı'ya karşı 6 Beşiktaşlı vardı, ikinci golde Semeda topu alıp, dönüp vururken Tosic'in boşluğunu doldurmak için gelen Adriano da doğru yerde değil. Üçüncüde de aynı şekilde Tosic, Mitroglou iki kez kafa vururken onu sadece izledi. Salvio 3. kez direğe nişanlarken de Marcelo seyirciydi. Fejsa dördüncü denemede topu ağlara gönderirken Beşiktaş savunması, Vodafone Arena'nın direklerinden daha beceriksizdi. 
Maç bu pozisyona geldikten sonra dönüş bir mucizeydi. Bu mucize için Beşiktaş müthiş bir çaba gösterdi. Cenk, Quaresma ve Aboubakar destansı bir çaba koydular ortaya. 3-3'e getirmek tarihi bir başarıydı ama ne yazık ki yanlış stratejiler yüzünden sürüyü kaybedip, bulduğu kuzuya sevinecek duruma getirildik.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ekim 2021 Salı

Tamirci Çırağının İsyanı

9 Eylül 2021 Perşembe

Şeytani Düzen ve Cebelitarıkspor!

23 Temmuz 2021 Cuma

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021