• 6 Aralık 2015 Pazar 01:00
  • |
  • 6 Aralık 2015 Pazar 01:00

YAZAR

Kenan Karcı

Saf Kayacan!

Paylaş

Her bakımdan derslik bir maçtı. Atan için de öyle yiyen için de. Akhisar karşısında ava giderken avlanan Kartal, bu kez tedbirliydi. Güvenli savunma, dirençli orta saha anlayışıyla, golü hızlı adamlarının becerisine bırakmıştı.

İlk yarının skoruna bakanlar Beşiktaş’ın bu oyun planının işlediğini düşünebilir. Ama öyle değildi. Beşiktaş özellikle ilk 15 dakikadan sonra 'güvenli savunma' anlayışını, 'gömülü savunmaya' çevirdi. Hal böyle olunca ikinci toplar rakibe gitti ve yeni bir Kayseri fırsatı olarak geri döndü. Beşiktaş kaptığı toplarda da hücumda çoğalamadı.

Futbol garip bir oyun. 'Böyle nasıl gol olacak' diye kafa yorarken geçen hafta ‘idam sehpasına oturtulan’ Tolga kurtarıcı olarak sahneye çıktı. Ceza sahasında kontrol ettiği topu, öyle çabuk bir şekilde hücuma soktu ki, Gomez'in golünde asist Sosa’ya değil, ona yazılmalı.

Bu pozisyonda Tolga oyunu başlattığı sırada kalesinde ellerini açıp isyan eden ve golü yiyeceğini hisseden Kayacan, geçen haftaki Tolga konumundaydı.

Ama Kayacan için filmin koptuğu an, Sosa’nın golü oldu. Beşiktaş’ın Arjantinlisi takım arkadaşlarını orta yapacakmış gibi ceza sahasına çağırınca Kayacan da ona inanıp, ön direği boşalttı. O golü yediğinde ben bile kendimi kandırılmış hissettim.

Yabancı sınırlaması olmadığı halde Şenol Hoca'nın, sol bekteki İsmail ısrarını anlamış değilim. Ya o herkesin gördüğünü görmek istemiyor ya da biz onun gördüğünü göremiyoruz. Ben sadece Biseswar’ın golünde ofsaytı bozmasından bahsetmiyorum. Tosic'le o kadar koordinesiz ve dağınık oynadılar ki, ilk yarıda Kayseri o kanatta maden bulmuş gibiydi. Daha fazla gol atamamaları Beşiktaş savunmasının sağlamlığından değil, Kayseri’nin beceriksizliğindendi. İsmail hücuma çıkarken de sürekli içe kat edip ya atakları yavaşlattı veya topu kaybetti.  

Atiba'ya bravo. Müthiş bir profesyonel. Beşiktaş geçen sene bu oyuncuyla sözleşme yenileme konusunda tereddüt yaşamıştı. Bu sene şampiyon olurlarsa bunda en büyük pay da Atiba'nın olur. Her derde deva, her takıma lazım. Kayseri'deki zaferin de görünmez kahramanı oydu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

23 Temmuz 2021 Cuma

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

21 Haziran 2021 Pazartesi

Şimdi oturup ağla!

19 Haziran 2021 Cumartesi

Vay benim 42 numara ayağım!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Ortada 'takım' yok

29.07.2021

Engin Verel

Reklamlar bitti

21.06.2021

Alen Markaryan

Futbolun kuralları

27.07.2021

Kenan Karcı

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

23.07.2021

Mustafa Sapmaz

Güneş'e yazar!..

21.06.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021