• 29 Ocak 2017 Pazar 02:00
  • |
  • 29 Ocak 2017 Pazar 02:00

YAZAR

Kenan Karcı

Reyiz ve adamları

Paylaş

Galatasaray'ın futbolundaki dalgalanma, oyuncu kalitesinden kaynaklanıyor. İsim olarak her takımı yenebilecek potansiyelde bir kadro var. En büyük sorun da bu kaliteyi, coşkuyla bütünleştirme konusunda yaşanıyor. Öncelikle kupada 5 gol atan Podolski'den başlayalım. 

Müthiş ateşleyici bir güç. Hep doğru yerlerde bulundu, hep doğru işler yaptı. Forvette bunları yapmasının belki çok alkışlanacak bir yanı yok, "Zaten işi bu" diyebilirsiniz. Ama ilk yarıda Sabri'nin kaptırdığı bir topta yıldırım gibi savunmaya gelip, rakip oyuncuya yatarak yaptığı müdahale ile topu kazanması onun ekstra kalitesini göstermesi bakımından çok değerliydi. 

Sabri antika gibi. Eskidikçe değer kazanıyor. Galatasaray'ın nerede ona ihtiyacı varsa sıfır kompleksle o işi en iyi şekilde yapıyor. Dün de en iyi savunan ve hücumu en iyi organize eden adamlardan biriydi. 

Rodrigues'e, 'İkinci Bruma' benzetmeleri yapılması belli ki Bruma'nın kimyasını etkilemişti. Birkaç haftalık vasat oyununu ben buna bağlıyorum. Ama gördük ki iyi bir Bruma'yla kıyaslanacak oyuncu Türkiye'de yok. Kapalı savunmaların kâbusu gibi. Rakibin dengesini bozuyor, araya sızıyor, ince işler yapıyor. 

Elbette Sneijder klasını da vurgulamadan olmaz. Karabük'te onun yokluğunda komutansız ordu gibi bocalayan Galatasaray'ın dün daha organize ve üretken olduğunu gördük. 

Bir de Muslera faktörü var tabi. Dün Vaz Te'ye attığı çalımı izlerken şunu düşündüm. Kalecinin 'En iyisi' olan Muslera eminim oyun kurucu da oynasa, en iyilerden biri olurdu. Vaz Te'yi etkisiz hale getirirken yaptığı hareketler akılla yeteneği birleştiren ve bunu ayaklarda şova dönüştüren görsel bir ziyafetti. Kuşkusuz Galatasaray'ın bu 'iyi' görüntüsünde, rakibin 'kötü' görüntüsünün de etkisi vardı. Ama ortaya konan kaliteyi sadece bununla açıklamak haksızlık olur. 

Son sözüm Tolunay Kafkas'a. Gol yememek ve oynatmamak üzerine kurulan bir sistemle kimse başarılı olamadı. Sen de olamazsın. Olsan da 'Büyük Hoca' payesini alamazsın. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ekim 2021 Salı

Tamirci Çırağının İsyanı

9 Eylül 2021 Perşembe

Şeytani Düzen ve Cebelitarıkspor!

23 Temmuz 2021 Cuma

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Larin'in halleri

25.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022