• 29 Haziran 2024 Cumartesi 07:00
  • |
  • 29 Haziran 2024 Cumartesi 07:00

YAZAR

Parası olan hakaret edebilir

Paylaş

Gündemimiz Milli Takım'ın Euro 2024'teki başarıları. Bizim Çocuklar, 3 maçta 2 galibiyet alarak ikinci oldu ve 16'ya kaldılar.

Ama... ile başlayan cümleleri duyar gibiyim... Ben sonuca bakarım.

Ne diyor Xentos, "Dünya senin karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana yaklaştırıp yaklaştırmadığınla ilgilenir." Gemi limana yaklaşmıştır, mesele bitmiştir. "Bundan sonra yeni limanlara yol alması için duacıyız" diyerek bir başka önemli meseleyi gündeme getirmek istiyorum.

Malum, merhum Mustafa Cengiz ölümcül bir hastalığa yakalanmıştı. Türkiye Futbol Federasyonu da şampiyonluğu dünya gözüyle görsün diye "Hak mahrumiyeti para cezasına çevrilir" şeklinde yönetmelikte bir değişiklik yaptı.

Rahmetli de parayı ödeyip, yanılmıyorsam, 3 aylık cezasını kaldırdı ve son şampiyonluğunu görebildi. Ama yönetmelikteki bu 'insani' esneklik olduğu gibi kaldı.

Ölümcül bir hastanın geçtiği o kapı, şimdi yol geçen hanı oldu. Her maçtan sonra önüne gelene saydırıp, sonra parayı ödeyip hakarete devam ediyorlar. Parasıyla değil mi!!!

Parası olan sövsün, gariban kulüp başkanları boyun büküp yerine otursun. Biz de buna "Adalet, eşitlik, hakkaniyet" diyelim. Türkiye Futbol Federasyonu'nun birinci ve öncelikli görevi bu ayıbı temizlemek olmalı.

Sanıyorum önümüzdeki ayın ilk haftasında fikstür çekilecek ve yeni sezon start alacak. Yeni sezon başlamadan bu düzenleme derhal yapılmalı.

Yoksa parası çok olanın küfür ve hakaretlerini kazanç kaynağı görme gibi bir yorum ortaya çıkar ki, yakışmaz. En azından, yönetmeliğe "İ­stisnai haller dışında" diye bir ekleme yapılır, konu kapanır.

HER ŞEYDEN ÖNCE TÜRKİYE

Almanya dönüşü Hamburg Havaalanı'nda Nihat Özdemir'le karşılaştık.

TFF'nin eski başkanı Özdemir'in de hepimiz gibi yüzü gülüyordu. Oynanan futbolu çok beğenmesek de, bu takımın gelecekte çok daha büyük başarılar yakalayacak potansiyele sahip olduğunda hemfikirdik.

Özdemir, Milli Takım'ın kulüp çekişmesine alet edilmesinden rahatsızdı. Özellikle sosyal medyada kulüp taraftarlarının oyuncuları bu şekilde yaftalamaması gerektiğini konuştuk. "Ben Fenerbahçeliyim. Ama söz konusu Türkiye olunca kulüpçülük olmaz. Önce Milli Takım. Almanya'da Bizim Çocuklar'ın galibiyetinin sokağın havasını nasıl değiştirdiğini gördük" diye ilave etti.

Malum, Nihat Başkan'ın şirketi Limak, Barcelona'nın stadını inşa ediyor. Özdemir, çalışmaların çok iyi gittiğini ve stadın inşallah taahhüt edilen süreden önce teslim edileceğini de vurguladı.

Nihat Bey sadece Barcelona'ya stat inşa etmiyor. Türk insanının müzik ve sanattaki başarısını da onlarla paylaşmak için çok önemli bir müjde verdi. Limak Flarmoni Orkestrası, Barcelona'da önümüzdeki ay 3 bin kişilik salonda bir konser verecek.

İki İspanyol soprano bizim gururumuz Murat Karahan'a bu konserde eşlik edecek. Ben Limak Flarmoni Orkestrası'nın Zorlu'daki konserine gitmiştim. Murat Karahan o konserde Julio ­glesias'ın "Natalie" adlı şarkısını muhteşem bir yorumla sunmuştu. Eminim İspanyolları da büyüleyecek.

GÜLKIZ BAŞKAN'A ÇAĞRIM:

Hamburg'un tarihi meydanı, bu şehre gidenlerin en çok tercih ettiği gezinti mekanı.

Bizim de orada olduğumuz sürece uğrak yerimizdi. Maçın oynanacağı gün yine oradaydım. Ama bu kez ortam çok farklıydı. Ortalık çocuk sesleriyle çınlıyordu.

Devasa meydana dizilmiş masaların üzerinde binlerce satranç tahtası vardı. Sonra öğrendik ki Almanlar, çocukları bu önemli zeka oyununa özendirmek için böyle bir karnaval düzenliyormuş.

Gerçekten de müthiş özendirici. Bizim Satranç Federasyonu da okullarımızla birlikte şehir meydanlarında böyle karnavallar yapabilir. Satranç Federasyonu Başkanımız Gülkız Tülay'a duyurulur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

3 Temmuz 2024 Çarşamba

Harika Çocuklar

29 Haziran 2024 Cumartesi

Parası olan hakaret edebilir

28 Haziran 2024 Cuma

Ezilenlerin çocukları...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Geriye gurur kaldı

7.07.2024

Engin Verel

Yüreğinize sağlık

7.07.2024

Alen Markaryan

Nefesimizi tutmuş, Feyyaz'ın tünelden çıkmasını bekliyorduk...

16.07.2024

Kenan Karcı

Harika Çocuklar

3.07.2024

Mustafa Sapmaz

Mutluluğun resmi

27.06.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

İmzasıyla değil, sözleriyle kaybetti

19.07.2024