• 30 Temmuz 2017 Pazar 01:00
  • |
  • 29 Temmuz 2017 Cumartesi 23:48

YAZAR

Kenan Karcı

Mehmetçik Vakfı'na bağışla Hocam!

Paylaş

Doğu toplumlarının en temel hastalığı sevgiyi de nefreti de abartmak. Dün göklere çıkarttığımız insanları, bugün yerin dibine sokmaya çalışıyoruz. Fatih Terim mevzusunda da böyle. Bir kesim kendi başaramadığını başarmış birine duyduğu kıskançlıkla, bir kesim servet ve şöhret düşmanlığıyla, başka bir kesim de iyi niyetle, Terim'in bu parayı hak ettiğine inanmadığı için, tamamen vicdani kanaatle tepki gösteriyor. Ama hep birlikte kündeye gelmiş 'Başpehlivan' tuş olsun diye bastırıyoruz. Aynı şeyi Arda'ya da yaptık. Binbir emekle ürettiğimiz değerleri, yok etmeye çalışıyoruz. Kendisi kabul etmese de son dönemde bir çok hata yaptı. Kebapçı baskını bu kusurların sonuncusuydu. 

'Hiçbir çuvala sığmayacak mızrak'a 'Babalık', ‘Aile' vs. gibi kutsal bir kılıf giydirmeye çalışsa da; bu ne temsil ettiği kurumun ne de Fatih Terim'in imaj ve itibarına katkı verdi. Tam tersine heyelana uğrattı. Bodrum'dan Alaçatı'ya gidene kadar, "Ben ne yapıyorum, doğru olur mu? Temsil ettiğim kurumları sıkıntıya sokar mıyım?" diye düşünemeyen birinin yarın sahada 'anlık öfkeyle' rakibine tekme atan, küfür eden oyuncuya; gazeteciye saldıran kaptanına ayar vermesi samimi olmaz. 

Kendisi de kabul etmek durumunda ki, krizi iyi yönetemedi. "Ben Baba'yım, ailemi korudum. Benim iki şapkam var, oraya 'Baba' şapkasıyla gittim" demek yerine, "Ben babayım, ailemi korumak refleksiyle hareket ettim ama kabul etmeliyim ki bu yanlış bir davranıştı. Türkiye'den, özür dilerim. Böyle bir olayla gündeme gelmek bize yakışmadı" deseydi bu iş çoktan kapanmıştı. 

"Ders almam ders veririm" kusursuzluğuna inanmış ego, Terim'i bu noktaya sürükledi. 

Haddime değil ama benim değerli hocamı bu girdaptan kurtaracağına inandığım bir tavsiyem var. Belki de 'Köprüden önce son çıkış…' Kabul ediyorum, böyle bir paradan vazgeçmek kolay değil. Ama Fatih Terim'in bu dönemde o paradan çok saygınlığını, imaj ve itibarını korumaya ihtiyacı var. Belki de Robert Bosch'un, "İtibar kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim" dediği nokta tam da burası. 

Sayın Hocam! Şehitler ve gaziler konusundaki hassasiyetinizi biliyoruz. Bu parayı da Mehmetcik Vakfı'na bağışlarsanız ne verenin eli titrer, ne alanın vicdanı sızlar.  

Terim tuş olsun diye bastıran, fırsatçıların da hevesi kursağında kalır. Çok da şık olur... 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

16 Mayıs 2021 Pazar

Teşekkürler...

07 Şubat 2021 Pazar

Terim faktörü

06 Ağustos 2020 Perşembe

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Başın öne eğilmesin

16.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

Dekontunuz Sergen Yalçın'ın cebindedir

17.05.2021

Kenan Karcı

Teşekkürler...

16.05.2021

Mustafa Sapmaz

Tebrikler Beşiktaş...

16.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021