YAZAR

Koç'un 'Tişört' hafifliği 'Adamcağız'ın uysallığı

Paylaş

Hepimiz cuma akşamı ekran başında Ali Koç'un yapacağı açıklamalara kilitlendik. Bizi Süper Kupa finalinin neden oynanmadığına dair ikna edecek bir şeyler söyleyeceğini umarak. İddialara ve Koç'un cevaplarına bir göz atalım.

İddia 1: Maçın iptali Ali Koç yüzünden mi oldu?

Cevap: "Pankart konusunda ısrar etmedik, tişörte izin vermedikleri için maç oynanmadı."

İddia 2: Suudiler Türk düşmanlığı yaptı, hatta 'Çöl Fareleri'nin ülkesinde işimiz ne?

Cevap: "Bu işte belki de en az kusurlu Suudiler."

İddia 3: Ali Koç, Riyad'a hazırlıklı gitti, G.Saray'ın bir hazırlığı yoktu?

Cevap: "Biz yanımızda 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh" yazılı pankart ve tişört getirdik, G.Saray'ın hazırlığı yoktu, Riyad'da 'Ne mutlu Türküm diyene' pankartı ve Atatürk tişörtleri bastırdılar.

İddia 4: Kulüplerin protokolden haberi vardı, buna uymadılar.

Cevap: "Protokolden haberimiz yok, TFF bize protokolü vermedi..." (Belki de haklı olduğu tek konu. Ancak belirteyim; kurallara göre bu işin amir kurumu Türkiye Futbol Federasyonu. TFF düzenlemeleri yapar, kulüpler ona uyar. Ancak nezaketen (zorunluluk değil) kulüplerle de müzakere edilir ve ayrı bir protokol yapılabilir. TFF bunu yapmadığı için bir muğlaklık oluştu ve bu boşluk kullanıldı!)

İddia 5: Atatürk ve Türkiye düşmanı Suudiler soyunma odalarında arama yaptı?

Cevap: "Suudilerle bir inatlaşma yaşandı. Polis soyunma odasına kadar girip arama yaptı."

İddia 6: Süper Kupa kriziyle SuudiTürkiye ilişkileri ile iktidar hedef alındı?

Cevap: "Bu olay siyasi rekabetin malzemesi haline getirildi, özellikle muhalefet tarafından."

(Evet ne yazık ki bu ortamın yaratılmasında 8 gün boyunca net açıklama yapılmamasıdır. Süreç bütün açıklığıyla o akşam otelin önünde bekleyen onlarca gazeteciyle paylaşılsaydı, su bulanmaz, birileri de bulanık suda balık avlayamazdı.) Ve Koç'un iddiası: "Ben Fenerbahçe'nin başında olduğum sürece bizi şampiyon yapmazlar."

'Cevap': Siz F.Bahçe'nin başında olduğunuz dönemde 2 defa averajla şampiyonluk kaybettiniz. Sivas'ı ve G.Saray'ı evinizde yenemediniz. Üstelik 20 yıl sonra Kadıköy'de G.Saray ve Beşiktaş'a yenildiniz, 23 yıl sonra Trabzon'a kaybettiniz. Bu başarısızlıkta sizin yanlış teknik adam ve futbolcu tercihlerinizin en büyük faktör olduğunu kendiniz de bilmiyor musunuz? Şimdi gelelim asıl mevzuya... Sizin hovardalığınız yüzünden Suudi Arabistan yollarında binlerce insan çile çekti, mağdur oldu, maddi manevi zarara uğradı. Yönettiğiniz kulüpler de ha keza milyonlarca lira maddi zararla karşı karşıya kaldı.

Peki bu paraları kim ödeyecek. Suudiler'den aldığınız ve geri vermek zorunda kaldığınız paraları kulübe gider mi yazacaksınız, yoksa maçı oynamadığınız için oluşan bu zararları cebinizden mi karşılayacaksınız. Zaten mali açıdan batık kulüplere bir fatura daha zımbalamak doğru mu? TFF'nin, yayıncı kuruluşun, reklam verenlerin mağduriyeti ne olacak?

"Yurtta sulh, cihanda sulh" veya "Ne mutlu Türküm diyene" pankartı taşıyacağınız asıl yerler Suudi Arabistan değildir. Bu pankartlarla çıkmak srail takımlarıyla ev sahibi olup da deplasmanda oynadığınız, oynamak zorunda kaldığınız maçlara yakışırdı. Atatürkçülüğünüzü ve duyarlılığınızı oralarda görmek isteriz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

28 Şubat 2024 Çarşamba

Yeni kurbanlar mı istiyorsunuz!

6 Şubat 2024 Salı

Erdal Bey'i ‘Alkış'layacağım!

5 Şubat 2024 Pazartesi

Trezeguet'i Allah korudu!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Kayıp büyük

1.03.2024

Engin Verel

Tehlikeli sinyaller

28.02.2024

Alen Markaryan

Yükselen değerler...

29.02.2024

Kenan Karcı

Yeni kurbanlar mı istiyorsunuz!

28.02.2024

Mustafa Sapmaz

Kapalı kale

26.02.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Krizden Semih Kılıçsoy çıktı

27.02.2024