• 30 Aralık 2023 Cumartesi 07:00
  • |
  • 30 Aralık 2023 Cumartesi 07:00

YAZAR

Keşke demeseydik keşke...

Paylaş

Ankaragücü-Rize karşılaşmasında Hakem Halil Umut Meler'in yediği yumruğun ardından stanbulspor ve Trabzonspor maçının Başkan Sarıalioğlu'nun takımı sahadan çekmesiyle yarıda kalması futbol kamuoyunu yeterince meşgul etmişken 'Süper' bir kriz daha doğdu. Zaten Süper Kupa'nın Türkiye'de oynanmaması da çok tartışılan bir konuydu.

Kulüplerimiz doğal olarak kupanın anlam ve önemine yakışır bir organizasyon talep ediyordu ama Suudi yetkililerin protokol konusundaki katı tutumu, krizin derinleşmesine neden oldu.

Maçtan bir gün önce geldiğimiz Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da çok güzel bir atmosfer vardı. Hava da çok güzeldi, her şey iyiydi. Sokakta karşılaştığımız insanlar bize hep güler yüzlü davranıyordu, misafi rperverdi ve ortam gayet sıcaktı. Ama maç günü öğlenden sonra Arabistan'da hava birden buz tuttu. Önce kulüpler kendi aralarında toplantı yaptılar. Sonra toplantının katılımı büyüdü.

Daha sonra kulüp başkanları Riyad'daki otele geldi. Yaklaşık saat 17.00'den itibaren toplantı haline girdiler. Maç saatini de geçti toplantı süresi. Çıktıkları söylenmişti ama öyle olmadı. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı'nın yanı sıra toplantıda Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da vardı... Finalin iptal edilmesi, ne yazık ki düzelme aşamasındaki ilişkileri olumsuz etkileyecektir. Konu hakkında şimdilik keskin yorumlar yapmak için erken. Yeni gelişmelere gebe bir konunun içindeyiz.

Ancak spordan siyasete kadar bunun pek çok alanda olumsuz etkisi olacaktır. Özellikle Federasyon bu hamlenin başarısız sonuçlanmasıyla zor durumda kaldı. Yaşananların, federasyon açısından ciddi sonuçları olacağı konuşuluyor...

Bütün kulüplere davetiye geçilmesine rağmen birkaç kulübün gelmesi federasyona karşı tavır olduğu şeklinde yorumlara da neden oldu. Ancak bu bizim kendi içimizdeki problemler ve sonuçlar. Ama ilerleyen Suudi Arabistan-Türkiye ilişkilerinde bir kriz daha beklenebilir...

Futbola vurulan darbeleri düzeltmek için ne yazık ki farklı pazarlara açılma projesi 'Süper' krizlerden dolayı gerçekleşemedi. Dünya basınındaki gündeme futbol dışındaki konularla girmek Türk futbolu açısından hiç hoş olmadı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

28 Şubat 2024 Çarşamba

Yeni kurbanlar mı istiyorsunuz!

6 Şubat 2024 Salı

Erdal Bey'i ‘Alkış'layacağım!

5 Şubat 2024 Pazartesi

Trezeguet'i Allah korudu!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Köhn'e bir parantez

27.02.2024

Engin Verel

Tehlikeli sinyaller

28.02.2024

Alen Markaryan

Yükselen değerler...

29.02.2024

Kenan Karcı

Yeni kurbanlar mı istiyorsunuz!

28.02.2024

Mustafa Sapmaz

Kapalı kale

26.02.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Krizden Semih Kılıçsoy çıktı

27.02.2024