• 18 Temmuz 2016 Pazartesi 10:22
  • |
  • 18 Temmuz 2016 Pazartesi 10:22

YAZAR

Kenan Karcı

Kaptanıma dokunmayın

Paylaş

Maçtan önce ‘Demokrasi Şehitleri' için saygı duruşu vardı. O tabloya bakarken gözlerim buğulandı. 161 canımız gitti. İnsan futbol izlemeye bile utanıyor. Onların da bizim gibi sempati duydukları takımları, transfer hesapları, şampiyonluk hayalleri vardı. Ama bu hayallerinin peşinde koşarken, birileri de onların vatanı, canı ve malı için hain planlar yapıyordu. 'Kardeş' bildiklerimiz tarafından gafil avlandık. Kalleş bir pusunun ortasında kaldık. Elbette bütün ölümler acı, elbette anadan, yardan, evlattan ayrılmak zor. Yine de bir küçük tesellimiz var. Madem ki 'Hayat şerefle tamamlanması gereken en önemli görevdir' şerefin, şanın en yücesine layık olan şehitlerimizin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Ahiretten uzanan ellerinden edeple öpüyoruz. 
Futbolun anlamını yitirdiği böyle bir günde, Galatasaray da Zürih karşısında çok motive değildi. Zaten akılları Türkiye'de. Böyle zamanlar, karakterli oyuncuların ve kaliteli takımların kendini göstermesi açısından değerlidir. Sneijder'ı izlerken bu kriterleri görüyorsunuz. Yaşadığı bunca badireye rağmen o hep kazanmak için var. Çelik-çomak oynasa yenilmeyi hazmedemez. 
Hocasının ona kaptanlık pazu bandı takması da bana göre yönetime, "Bu benim vazgeçilmezim" mesajıydı. Zaten yönetimin Hollandalı yıldıza uyguladığı 'mobbing' akılcı bir stratejinin parçası değil de, geleneksel bir kafanın doğmasıysa çok yazık…
Bu değerlendirmeleri sadece Zürih maçına bakarak yaptığımı düşünmeyin. Geçen yıldan kalan tabloda pek fazla değişiklik yok. Ne Linnes Aslan'ın sağına, ne de Carole soluna çare olacak gibi duruyor. Donk da öyle.
Chedjou bildiğiniz gibi. İstikrarlı bir partneri olursa, katkısı da artacak.  
Galatasaray'ın, Hamit'le yeniden anlaşması eleştirilse de bana göre çok yerinde bir karar. Hamit de Sneijder gibi karakterli biri. Bedava kaldı ve bu sene çok katkı sağlayabilir. 
Bruma'ya hep güvendim. Gelişemedi. Göçebe hayattan yerleşik düzene geçerse seviyesini ileriye taşıyacak gibi duruyor. Serdar Aziz yorumu yapmak için de erken.
Benim bu maçtan çıkarttığım iki önemli mesaj var: Birincisi forvet şart. İkincisi bu sene Galatasaray'da forma rekabeti çok çetin olacak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ekim 2021 Salı

Tamirci Çırağının İsyanı

9 Eylül 2021 Perşembe

Şeytani Düzen ve Cebelitarıkspor!

23 Temmuz 2021 Cuma

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021