• 20 Kasım 2022 Pazar 07:00
  • |
  • 20 Kasım 2022 Pazar 07:00

YAZAR

İnsanlık golü…

Paylaş

Bu yazıyı yazmak niyetinde değildim. Ama Infantino'nun açıklamalarından sonra farz oldu. Günlerdir Dünya Kupası'nı düzenleyen Katar'a karşı bir karalama kampanyası yürütülüyor. Elbette haklı gerekçeleri de var. Ama bardağın dolu tarafına bakmayı akıl edenlerin sayısı ne yazık ki kamuoyu oluşturacak güçlü bir medya desteğine sahip değil.

Dünya Kupası düzenleyen ilk İslam ülkesi olan Katar, bu şölene ev sahipliği yapabilmek için gelenek ve inançlarından bir hayli taviz verdi. Ülkede içki içilmesine izin verilmesi, kıyafet konusunda serbestlik ve evli olmayan çiftlerin aynı yerde kalabilmesine izin verilmesi bunlara birkaç örnek.

Bu tabloya bakınca Katar'a en çok radikal İslamcılar'ın tepki göstermesi beklenir. Ama tam tersine en çok gürültü kopartan 'Batı' oldu. Oysa değişim için en büyük gereksinim, etkileşimdir.

Dünya Kupası'nın Katar'da yapılması, Batı ile İslam dünyası arasındaki etkileşimin güçlenmesi ve en azından değişim yolunda bir adım olması için fırsat değil midir? Batı'nın söylemiyle eylemi arasındaki bu çelişki nasıl açıklanabilir?

Yoksa Batı'nın, İslam Dünyası'nda değişim istediği 'Kocaman bir yalan' mıdır? Mehmet Akif Ersoy, "Maske yırtılmasa, hâlâ bize afetti o yüz...

Medeniyet dediğin kahpe, hakikat yüzsüz" diye tarif ediyordu Batı'nın iki yüzlülüğünü. Ondan 100 yıl sonra Infantino'nun benzer şeyler söylemesi çok veciz değil mi?

Katar'ı göçmen işçiler konusunda suçlayan Avrupa'nın bu konudaki sicili ortada. Yakılanlar, dövülerek öldürülenler, işkence görenler...

En çok bizler dinledik yürek dağlayan gurbetçi işçi hikayelerini... 'Maneviyatçı Doğu' ile 'Maddiyatçı Batı' ayrımı yapmak belki çok insafsızca olur. Ancak manzara ne yazık ki bu perspektifte.

Ben inanıyorum ki, iletişim çağının getirdiği fırsatlar bu 'Bent'lerin hepsini parçalayacak ve Batı'nın da Doğu'nun da doğruları bir noktada buluşacak.

Bugünden itibaren 1 ay boyunca 5 milyarı aşkın insanın gözü Katar'da olacak ve duygularımız her 'Gol'de buluşacak.

İşte bu kupada belki de en büyük 'Gol'ü insanlık adına hep birlikte atmış olacağız.

Hak eden kazansın...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

28 Şubat 2024 Çarşamba

Yeni kurbanlar mı istiyorsunuz!

6 Şubat 2024 Salı

Erdal Bey'i ‘Alkış'layacağım!

5 Şubat 2024 Pazartesi

Trezeguet'i Allah korudu!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Kayıp büyük

1.03.2024

Engin Verel

Şampiyonluk terapisi

3.03.2024

Alen Markaryan

Yükselen değerler...

29.02.2024

Kenan Karcı

Yeni kurbanlar mı istiyorsunuz!

28.02.2024

Mustafa Sapmaz

Kapalı kale

26.02.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Ersin Destanoğlu'na açık mektup

3.03.2024