• 28 Şubat 2017 Salı 02:00
  • |
  • 28 Şubat 2017 Salı 00:29

YAZAR

Kenan Karcı

İkinci kim olacak?

Paylaş

Beşiktaş, kendisi olmadığı zaman, akortsuz bağlama gibi kulak tırmalıyor. Beşiktaş rakip kim olursa olsun Türkiye Ligi'nde kendi futbolunu oynamalı. O zaman haz veriyor ve 'şiirsel' bir ahenk içinde, ölçüsü, kafiyesi, redifi akıp gidiyor. Ama rakibe ayak uydurmaya çalıştığında o coşku kayboluyor. 

Dün böyle bir görüntüsü vardı Beşiktaş'ın maç başladığında. Rakibe 'Lider benim' diyen bir takım göremedik sahada. Daha çok, 'Ben deplasmandayım, 1 puan da alsam iyi' anlayışı vardı. 

Haliyle bu zihniyetle zaman zaman savunmada gömüldüklerinde ciddi sıkıntılar yaşadılar. Özellikle kanatlardan çok fazla gedik verdiler. Özellikle Galatasaray'ın yerden ataklarında Marcelo ve özellikle Atınç çok aksadı. Şenol Güneş'in Atınç'ta ısrar etmesini anlamakta zorluk çekiyorum. Haksızlık yapmak istemem ama Atınç hiçbir zaman Beşiktaş'ın stoperi olamaz. Bir sporcunun bazı eksiklerini idmanla, eğitimle düzeltebilirsiniz ama bu yaşa gelmiş adamı hızlandıramazsınız. Atınç bu iş için fazla ağır. 

Nitekim Yasin'in 'Penaltı' diye tartışılan pozisyonunda bu tabloyu çok net görebilirsiniz. Yeri gelmişken pozisyon hakkındaki fikrimi de söyleyeyim. Böyle hayati maçlarda verilecek penaltının 'Sencesi, bencesi' olmamalı. Eğer 'Penaltı' düdüğü ötse, "Galatasaray yönetiminin maç öncesi demeçleri semeresini verdi, Bülent Yıldırım eyyam yaptı" diyenlerin sayısı, "Doğru karar" diyenlerden az olmazdı. 

Oğuzhan hâlâ Fenerbahçe maçında kalmış. Dün onun yapması gereken işlerin çoğu Atiba'ya kaldı. 

Bu sezon pek çok maçta olduğu gibi Beşiktaş ikinci yarıda gerçek kimliğine döndü. O zaman ilk yarıdaki görüntünün tam tersi bir oyun ve skor ortaya çıktı. Bu maçın sonucu şu meşhur soruyu yeniden gündeme getirdi: "Şampiyon belli, ikinci kim olacak?"

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ekim 2021 Salı

Tamirci Çırağının İsyanı

9 Eylül 2021 Perşembe

Şeytani Düzen ve Cebelitarıkspor!

23 Temmuz 2021 Cuma

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Canlı canlı! 2 puan gitti

4.12.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021