• 10 Aralık 2016 Cumartesi 02:00
  • |
  • 10 Aralık 2016 Cumartesi 02:00

YAZAR

Kenan Karcı

Hani bırakacaktınız

Paylaş

Rio sonrası Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hamza Yerlikaya, başarısız olan federasyonların bırakması gerektiğini söylemişti.  

Bu konuda hazırladığı raporu devletin üst makamlarına sunacaklarını da bildirmişti. Yerlikaya başarı ve başarısızlığı belirlerken şu iki kritere baktıklarını söylemişti. 

1)     Rio'da madalya alındı mı?. 

2)     Madalya alındıysa bir önceki Londra'daki başarının üstüne çıkan bir performans gösterildi mi? 

Ve geçtiğimiz 2 ayda hemen hemen bütün federasyonlarda genel kurullar yapıldı. 52 federasyondan sadece 17 tanesi değişti. Demek ki 35 federasyon başarılı. Peki madalyalar nerede. 

Bu tablonun bize iki önemli mesajı var. 

Birincisi 'Türkiye'de siyasetin spora müdahale ettiği ve federasyonların yönetimlerini belirlediği' iddiası kocaman bir yalan. Öyle olsa Rio'da amatör sporların başında bulunan başkan ve yönetimlerin hiç birinin yerinde olmaması gerekirdi. Çünkü Cumhurbaşkanı'nın Başdanışmanı Hamza Yerlikaya'nın rapor ettiği kriterleri Güreş Federasyonu'ndan başka karşılayan federasyon yok. 

İkinci ihtimal ve asıl sakıncalı olasılık ise şu. Devlet federasyon yönetimlerinin belirlenmesinde etkin bir rol almıyor. 'Seçilen başkanlar delege sistemini kendi koltuklarını koruyacak şekilde düzenliyor.' İyi de yönetse kötü de yönetse seçim kazanmaya devam ediyor. 

Bu ikinci ihtimalin sporumuzda çok ciddi bir sıkıntı olduğunu ve adeta vebaya dönüştüğünü biliyorum. Yapılacak şey delege sistemini değiştirip, daha bağımsız ve gerçekçi bir seçim ortamı hazırlamak. Çünkü göreve gelen başkanlar oy kullanacak kişileri bir şekilde ‘Memnun edip, kendine bağlıyor’ ve koltuğa yapışıyor.  

Spor Genel Müdürlüğü'nün yeni dönemde delege sistemiyle ilgili çalışmaları var. Umarım bunlara da önlem alınır.

Bozdur bozdur harca

Son günlerde bir 'Döviz istismarcılığı' başladı. Önce boks, ardından atletizm, sonra da TFF dövizlerini bozdurduklarını TL’ye geçtiklerini açıkladılar. 

Peki bu federasyonlara 'O dövizlerin sizin kasanızda ne işi var? Siz dövizleri topladığınız için yükselmiş olmasın?' diyen yok. Sonra 2.5’tan topladıkları dolarları, Euroları 3.5’tan bozdurup, "Sayın Cumhurbaşkanımız’ın çağrısına uyduk" havası atıyorlar. 

Samimi olan da var, kurnazlık yapmaya çalışan da. 

TFF'nin kasasında dolar, euro olmasını bir yere kadar anlayabilirim. Çünkü ödemelerin bir çoğunu dolardan, eurodan yapıyorlar.  

Ama varlıklarını döviz olarak saklayan diğer federasyonlara ne demeli.  

Yani bir 'Döviz istismarcılığı' aldı başını gidiyor son günlerde. 

'Gerçek vatanseverliği gösteren Başakşehir ve Karabük'ü'li oyuncuları kutluyorum. Hepsi paralarını döviz çıksa da düşse de o günkü kurdan almayı kabul etmişler. 

Bu ülke için gencecik çocuklarımız canlarını feda ederken, asker yaştaki Türk gençlerinden de en azından dövizlerini feda edebilecek özveriyi bekliyoruz.  

Bütün futbol camiası TL'ye dönerse gerçekten kamuoyuna çok etkili bir mesaj olur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ekim 2021 Salı

Tamirci Çırağının İsyanı

9 Eylül 2021 Perşembe

Şeytani Düzen ve Cebelitarıkspor!

23 Temmuz 2021 Cuma

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Faz3 çalışması!

21.01.2022

Engin Verel

Ağlanacak halinize...

20.01.2022

Alen Markaryan

Evlerinin önü boyalı direk!

19.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çıldırtıcı yakın markaj!

20.01.2022