• 3 Aralık 2017 Pazar 02:00
  • |
  • 2 Aralık 2017 Cumartesi 23:40

YAZAR

Kenan Karcı

Hak eden kazandı

Paylaş

İlk defa maçtan önce saha dışında yöneticilerin ve futbolcu demeçlerinin germediği, tansiyonu yükseltmediği bir derbi oynandı. Bunun için başta iki takımın başkan ve yönetimleri olmak üzere, bütün camialarına, bir sporsever olarak teşekkür ediyorum. 

Bir başka konu da hakemdi. İki camia tansiyonu yükselten açıklamalardan kaçınınca, hakem Fırat Aydınus için de ‘iyi bir yönetim gösterme, gördüğünü çalma’ iklimi oluştu. Zira gazeteler bile “Beşiktaş, Fırat Aydınus’la kazanamıyor” istatistiklerini çok küçük puntolarla görmüştü. 

Benim de kişisel kanaatim şuydu; Aydınus hata yapabilir ama kafasında ‘Tilki’ olmadan bir maç yönetecektir. 

Bu atmosferde başlayan derbide de futbolun konuşulması en büyük temennimdi. Henüz 37’nci saniyede Babel’in ara pasında Muslera ile karşı karşıya kalan Cenk, ‘Acaba ofsaytta mıyım?’ kararsızlığında kalmasaydı golü yapabilirdi. Ancak bu şüphe onun klasik vuruşlarından birini yapmasını engelleyince, top Muslera’da kaldı. 

İki takımdan birinin gol bulması halinde ‘Yüksek heyecan’ vadeden maçta pozisyonlar harcandıkça gerilim de büyüdü. Fırat Aydınus’un, Gomis’e vermediği kırmızı kart ve çalmadığı penaltı düdükleri de Beşiktaş cephesinde tansiyonu yükseltti. 

Belki saha içindekiler fark etmedi ancak ben Gomis’in Tolgay’a yaptığı iki harekette de iyi niyetli olmadığını düşünüyorum. Özellikle ilk attığı kafada rakibe bakıyor ve kafasının ‘kavgada kullanılacak bölgesiyle’ vuruyor. İkinci dirsekten sonra ise ciddi ciddi ‘Tolgay ile Gomis’ arasında futbol dışında bir ‘Mesele!’ olduğunu düşünmeye başladım. 

Doğrusu bu olayların dışında da Galatasaray’ın ‘futbol görüntüsü’, derbi maça yakışır nitelikte değildi. Ancak ikinci yarının başında, Muslera’nın hatasından Cenk Tosun’la Beşiktaş golü bulduktan sonra bu görüntü değişti. Beraberliği arayan Galatasaray’ın hücumu düşünmeye başlaması heyecanı ve futbol kalitesini de yükseltti. 

Şunu gördük ki kazanmaktan çok kaybetmemeyi hedefleyen Galatasaray mental olarak hücum oynayacak inançta değildi. İleriye çıkınca da savunmada çok hata yaptı. Hak eden 3 puanı aldı. Ligin ateşi de yükseldi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

1 Mayıs 2022 Pazar

Ne haber netekim yine geldi kasket!

12 Ekim 2021 Salı

Tamirci Çırağının İsyanı

9 Eylül 2021 Perşembe

Şeytani Düzen ve Cebelitarıkspor!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

En önemlisi kazanmaktı

8.08.2022

Engin Verel

Kaleci farkı

28.07.2022

Alen Markaryan

İptal tuşu yok

7.08.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Kadıköy'de festival havası

5.08.2022

Gürkan Ata

Korner hocası almaya gerek yok!

6.08.2022