• 15 Aralık 2016 Perşembe 02:00
  • |
  • 15 Aralık 2016 Perşembe 02:00

YAZAR

Kenan Karcı

Darlıkta dirlik olmaz!

Paylaş

Sahaya çıkan Galatasaraylı oyuncularda "Maç oynamaya gelmiş" görüntüsü yok. Sanki Munzur'a tırmanacaklar. Hepsinin başında bere, boynunda atkı… Yani kafadan 'soğuğa teslim olmuş' bir ruh hali var. Buna bir de "Biz Galatasarayız nasıl olsa 3. Lig’de orta sıralardaki  Erzincan'ı yeneriz" havası(!) eklenince motivasyon dip yapmış. 

Oysa son 2 sezonun kupa şampiyonu Galatasaray'ın gruptan çıkmayı riske atmamak için mutlak kazanması gereken bir maçtı. Evinde Elazığ'a puan veren bir takım, Erzincan'da da benzer bir fiyasko yaşayınca ciddi bir tehlikeye girdi. Benzer hallerde 'Büyük' geçinenlerin 'Boyunun ölçüsünü' aldıkları pek çok vaka malumumuzdur. 

Bu ruh halinde Erzincan'da Galatasaray için koskoca bir 45 dakika kayıp olarak yazıldı haneye. Zira ilk yarının uzatmalarında rakip savunmanın ikram ettiği topta, Gökay'ın attığı şut dışında gol pozisyonu yok. 

Neden Riekerink'in oyuna Eren'le başlamadığını anlamadım. "Kanatlardan daha çok orta yapabileceğimiz maçlarda Eren'i oynatmak doğru olur" diyen Riekerink yoksa yeteri kadar orta fırsatı bulamamaktan mı korktu! 

Galatasaray'a lig yarışında da önemli katkı verebilecek bir oyuncu olan ve yedek kalan Eren'i böyle maçlarda oynatmak ritmini yükseltmek için iyi bir fırsat olmaz mıydı? Ama nedense hoca bunu ilk yarı düşünmedi. 

Benim bildiğim böyle maçlarda hocalar önce skoru alır, ondan sonra gençlere şans verir. Onlar da rahat ve stressiz ortamda kendilerini daha kolay gösterebilir. Riekerink tersini yaptı. Baştan oyuna soktuğu gençlere stresi ve sorumluluğu yükledi, altından kalkamayınca da onları kenara alıp öz güvenlerini örseledi. Bunun mesajı şuydu: "Bakın size şans verdim ama beceremediniz." 

Bu gençlere rağmen Erzincan'ın yaş ortalaması 25.18, Galatasaray'ınki 25.27'ydi. Sabri, Yasin ve Eren girdikten sonra bu ortalama 27.54’e çıktı. Yani ortada genç bir takım falan da yoktu.   

"Ayı vurmadan postu satılmaz", "Komşunun çimi daha yeşil görünür" gibi Hollanda atasözleriyle mevzulara açıklık getiren Riekerink'e ben de Erzincan yöresinde söylenen bir deyimi hatırlatayım: 

"Darlıkta dirlik olmaz."

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ekim 2021 Salı

Tamirci Çırağının İsyanı

9 Eylül 2021 Perşembe

Şeytani Düzen ve Cebelitarıkspor!

23 Temmuz 2021 Cuma

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Larin'in halleri

25.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022