• 13 Mart 2016 Pazar 01:00
  • |
  • 12 Mart 2016 Cumartesi 22:52

YAZAR

Kenan Karcı

Çınar gölgesinde çilingir sofrası

Paylaş

Hakemler felaket… Çaldıkları düdüklerin standardı yok. Artık kötüyü, daha kötüyle kıyaslayarak 'iyi' deme çaresizliği içindeyiz.

Gündüz bir Başakşehir-Osmanlıspor maçı izledik. Allah oynayanlara da seyredenlere de sabır versin. Aynı ihlalden Osmanlı ceza sahasında 1 tane olunca penaltı çalan hakem, rakip ceza sahasında 3 tane olmasına ses çıkarmadı.

Sonra akşam Rize-Beşiktaş maçına geldik. O da Marcelo’nun eline çarpan topta Başakşehir ölçüsüne uydu.

İtirazımız yok. Ya sonrası. 24. dakikada Makiadi takım arkadaşından gelen geri pasını ayağının dışıyla yumuşatıp, kalecisinin kontrol edebileceği kıvama getirdi. Itandje de topu tuttu. Kurallar buna 'Geri pas' diyor. Serkan Çınar ise 'devam' dedi. İlk yarının son anlarında gole giden Gomez'i düşüren Viera da doğrudan kırmızı görmeliydi. Ancak 'hakem Viera'nın rakibin baldırına balta gibi vuran sol ayağına değil de topa müdahale etmeye çalışan sağ ayağına baktı' diye kendimizi avutalım.

İşte böyle bir 45 dakikada Beşiktaş'ın 2 gol bulması, özel yeteneklerinin olağanüstü çabasıyla oldu. Gomez, ligin kuşkusuz en usta golcülerinden biri. Ama dün içine Quaresma kaçmış gibiydi. Makiadi'den baskıyla kaptığı topu öyle bir alıp götürdü ki ancak faulle durdurabildiler. Sonrası malum. Sosa bir çilingir ustalığıyla 3 puan kapısını araladı.
Sosa'nın dünkü özverisi, ikinci yarıdaki enerjisi örnek olmalı.

Şenol Hoca, "Bazı oyuncuların yokluğu, diğerleri için fırsattır" derken tam da Kerim Frei'i kast etmiş. Dün hücuma müthiş hareket ve kalite kattı. Gol atmasa da onun için aynı şeyleri söylerdim. Gol emeğinin bir ödülüydü sadece.

Futbol elbette takım oyunu ama dün Beşiktaş takımının kazanmasında ekstra katkısı olanlardan biri de Tolga Zengin'di. Yaptığı kurtarışlarda 2010-2011 sezonundaki kalite ve yürek vardı. Güven verdi, ruh kattı. Umarım bu defa averajla kaybetmez!

Son söyleyeceğim şey de ilk başta yazdığımla ilintili. Kolu açık olduğu için Tolga'yı penaltı sıkıntısıyla karşı karşıya bırakan Marcelo'nun haline dikkat çekmek istiyorum.

Beşiktaş'ın yediği golde Marcelo hala o pozisyonun etkisindeydi. Chevalier kaleye şut atarken, o önce 'ellerimi nasıl saklarım'a kafa yoruyordu. Ellerini arkaya bağlarken de hakemi sıkıntıya sokmadan, Tolga'yı ters köşe yaptı. Eğlenceye 'Zengin'lik ve heyecan kattı. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

06 Ağustos 2020 Perşembe

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

11 Ocak 2020 Cumartesi

Son karar: 2 milyon euro

19 Ekim 2019 Cumartesi

Fesat mucitleri!..

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Tarlada gömü buldu

25.01.2021

Engin Verel

Mesut sizi gözetledi!

26.01.2021

Alen Markaryan

Bir tek akıllı siz misiniz?

26.01.2021

Kenan Karcı

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

06.08.2020

Mustafa Sapmaz

On dakika

12.01.2021

Gürkan Ata

O açı kaç derece?

28.01.2021