• 10 Eylül 2017 Pazar 02:00
  • |
  • 10 Eylül 2017 Pazar 02:00

YAZAR

Kenan Karcı

Bu kural niye var!

Paylaş

Karabüksporlular çok itiraz ettiler ama Beşiktaş'ın kazandığı penaltı tartışmasız derecede net. O yüzden bunun kritiğine girmeye bile gerek yok. Burada üzerinde konuşulması gereken bir başka konu var: 

Penaltı kuralı diyor ki; 

"Vuruşu yapan oyuncu ve kaleci dışındaki tüm oyuncular: 

- Penaltı noktasından en az 9.15 mesafede  

- Penaltı noktasının arkasında 

- Oyun alanı içinde 

- Ceza alanı dışında olmalıdır." 

Oğuzhan’ın penaltı attığı pozisyona bakın. En az 3-4 tane Karabüksporlu oyuncu o topa vurmadan ceza sahasının içine giriyor. Ama hakem auta giden vuruşu tekrarlatamıyor. Yanlış anlaşılmasın bu sadece Beşiktaş-Karabük maçına mahsus bir durum değil. Hakemler bu konuda kuralları uzun süredir uygulamıyor. 

Babel'in galibiyet golünde Oğuzhan'ın asisti muhteşemdi. Milli Takım'ın, Ukrayna karşısındaki galibiyetinde iz bırakan bir futbol oynayan Oğuzhan, penaltıyı kaçırmasına rağmen demoralize olmadı, işini iyi yaptı. Tebrikler. 

Bana göre Şenol Hoca'nın dünkü maça Cenk'le başlamaması yanlıştı. Kabul ediyorum, Cenk Milli Takım'dan yorgun dönmüştü, Porto maçı arifesinde dinlenmesi isabetli bir karar olabilirdi. Ama ben bu kadar formda bir oyuncuyu kesmem. 3 gün arayla 3 maç oynayacak enerjisi ve morali olduğunu düşünüyorum. 

Şenol Hoca'nın, Atiba, Cenk ve Quaresma'yı yanında oturtmasını 'Yönetime mesaj' gibi yorumlamanın ise art niyetli olacağını düşünüyorum. 

Zira bu kadar yoğun maç trafiğinde fizik gücünü tasarruflu kullanma düşüncesi yanlış değil. Maçtan 1 gün önce Şili'den dönen ve tek bir idmana bile çıkamayan Medel’i de aynı şekilde değerlendirmek gerekir. 

Beşiktaş dün Karabük'te alkışlanacak bir futbol oynamadı ama alkışlanacak bir 3 puan aldı. 10 kişi kalmışken kazanılan bu maç, Porto mücadelesi öncesi camianın moral değerlerini de yukarıya çekti.

Aksi bir sonuç kuşkusuz Avrupa'ya da olumsuz şekilde yansıyacaktı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ekim 2021 Salı

Tamirci Çırağının İsyanı

9 Eylül 2021 Perşembe

Şeytani Düzen ve Cebelitarıkspor!

23 Temmuz 2021 Cuma

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

İki maçın gör dedikleri

13.10.2021

Engin Verel

Değişen bir şey yok

9.10.2021

Alen Markaryan

Fatura!

16.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021