• 5 Ocak 2023 Perşembe 07:00
  • |
  • 5 Ocak 2023 Perşembe 07:00

YAZAR

Bu işte bir bityeniği var!

Paylaş

Türkiye Futbol Federasyonu ilk defa VAR kayıtlarını açıkladı. Bence büyük hata yaptı. Bu adım TFF'yi ve hakem camiasını büyük bir çıkmaza sürükleyecek. Surlara açılan gedik, kolay kolay kapanmayacak. Neden mi? Madde madde sıralayayım:

Beşiktaş ve Galatasaray'ın lehine olan hatalardaki VAR kayıtlarının açıklanması, TFF'nin bu kulüplere düşman cephede yer aldığı izlenimi yarattı. TFF en azından diğer şampiyonluk adayı kulüplerin de tartışmalı birer VAR kaydını açıklayarak, durumu eşitlemek zorunda. Ancak bunu yapsa da tartışma bitmeyecek. Bundan sonra bütün kulüpler, her pozisyonda, 'Ellere VAR da bize yok mu?' diye ayağa kalkacak.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin 20 Temmuz'da, "TFF, FIFA ve UEFA kuralları çerçevesinde hareket ediyor. Hakemlerimize gözlemcilerin vereceği notlar her hafta açıklansın demiştim. İçeri girince gördüm de FIFA ve UEFA buna izin vermiyor. VAR kayıtları, hakem notunda olduğu gibi herhangi bir şekilde kamuoyuna açıklanmıyor. VAR kayıtlarını açıklamamız legal değil ancak 1 yıl boyunca VAR kayıtlarını stoklayacağız. leride bir şey olursa bunu MHK'nin incelemesi için kayıt tutacağız" açıklamasını herkes hatırlatacak. O halde artık herkes 'Şimdi ne değişti, kayıt açıklaması legal mi?' diye soracak.

Ofsayt kararlarında nihai karar verici mercii bugüne kadar VAR ve AVAR olduğu için, Özgüç Türkalp'in cezası bir nebze anlaşılır olsa da 'Ofsayt' diye bastıran diğer görevlilere neden ceza verilmediği sorgulanacak. Bu kadar baskı altında 'Belki benim görmediğim bir şey vardır' diye golü iptal eden hakem Erkan Özdamar'a ve Atilla Karaoğlan'a verilen ceza vicdana ve mantığa oturmayacak. Zira geçen sezon 2. yarıdaki Altay-Çaykur Rizespor maçında VAR hakemi; orta hakem Fırat Aydınus'u penaltı için çağırıp uyarmış ama Fırat Aydınus VAR hakemini aynı Atilla Karaoğlan gibi dinlememişti, Aynı niyet okuyucular o gün Fırat Aydınus için bir ceza vermemişti, Çaykur Rizespor o gün kırılma maçı olan Altay maçından sonra küme düşme yolunda önemli yara almıştı.

Bir başka merak edilen konu da şu; ısrarla hakemi ofsayt vermeye zorlayanlar hakkında 'Kötü niyetli' olup olmadıklarına dair adli makamlara bir başvuru ve soruşturma talebi olacak mı?

Erkan Özdamar ve Atilla Karaoğlan'a verilen cezaların adaletli olduğunu kabul edersek, bu kadar beceriksiz hakemlere cezaları dolunca nasıl maç verilecek?

Özgüç Türkalp'in geçen sezon Tarık Ongun'un VAR kayıtlarını izinsiz şekilde dinlediğine dair beyanı ve sonrasında yaşanan gelişmelerle bu olup bitenler arasında bir bağlantı olup olmadığı sorgulanacak.

Geçen sezon yapılan hakem operasyonunda MHK'nin yanında duran Erkan Özdamar ve Atilla Karaoğlan'ın bir rövanşa kurban gidip gitmediği de ayrı bir merak konusu olarak kalacak. Bu ve benzeri soruların cevabını vermek ve kamuoyunu tatmin etmek bundan sonra gerçekten kolay olmayacak. TFF yönetiminin iyi niyetinden kimsenin kuşkusu yok. Bu nedenle göreve başladığından beri yaptığı hatalardan (Rezerv lig, hakem hataları için yayıncı kuruluşta program, Mercedes v.b.) pişmanlık duyup geri dönmesi hoş görüldü. Ama bu defa işleri çok daha zor. Allah kolaylık versin.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

28 Kasım 2023 Salı

Seyirci kazandı

7 Ekim 2023 Cumartesi

Tek devrelik doğru

26 Eylül 2023 Salı

'Bitti' havası bitirdi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

10 numaran orijinal olunca

26.11.2023

Engin Verel

1 puana üzülmeli

30.11.2023

Alen Markaryan

‘Böyle kayrılmak istemiyoruz' demezseniz???!!

28.11.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Hücum obezliği

30.11.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Tuna Tunca

Jorge Jesus'un takıma en büyük etkisi

30.04.2023

Burak Çolo

Kopenhag'ı yen gruptan çık!

30.11.2023