• 27 Ocak 2018 Cumartesi 02:00
  • |
  • 27 Ocak 2018 Cumartesi 02:00

YAZAR

Kenan Karcı

Bir ‘Vida’ hesabı… 

Paylaş

Kahramanları, zor şartlar yaratır. Cenk Tosun’un gidişinden sonra forvet bölgesine yönetimin takviye yapmakta gecikmesi, Talisca’ya kahramanlık yolunu açtı. Şenol Hoca da Negredo’nun gururunu incitmeden, Talisca’yı öne atarak aslında ‘1.5 forvet’li bir sistem yaratmıştı. Kuşkusuz o da bu hesabın Talisca’nın özel yetenekleriyle birleşerek ‘1.5x2’ye dönüşeceğini hesaplamamıştı. Şampiyonlar Ligi’nden alışkın olduğumuz bu oyun tarzı Antalya deplasmanında işe yaradı. Bir de bunu kendi sahasında test etmesi gerekiyordu. Kasımpaşa maçında da ortaya istenen ve hedeflenen manzara çıktı. 

Şenol Güneş’in bu zor şartlarda ürettiği çözümün, bundan sonraki dönemde karşısına sorun olarak çıkacağını da söylemek zorundayım. Vagner Love’un gelişiyle Talisca yeniden eski düzene dönerse hem kendisi hem de Beşiktaş mutsuz olabilir. 

Tabi bu durum bir de yönetime problem çıkartacak. Şimdiden Çinliler’in kapısında yattığı Talisca’yı böyle giderse sezon sonunda takımda tutmak çok zor olacak. 

Bir başka kişisel övgüyü hak eden oyuncu da dün Medel’di. Pepe’yle birlikte stoperde görev yapan Medel kısa boyunun yarattığı dezavantajı, hücumdaki etkinliğiyle örtbas etti. 

Talisca’nın attığı ikinci golü ona yazmak lazım. Önce Kasımpaşa atağını harika bir zamanlamayla kesti, sonra en doğru pas seçimini yaparak takımını atağa yönlendirdi. Sonrası malum. Quaresma ve Talisca bunları zaten hep yapıyor. Ama Medel’in süreklilik kazanması halinde Beşiktaş için önemli bir kazanç olacağını dün bir defa daha gördük. Beşiktaş’ın diğer parçaları bildiğiniz gibi. Tıkır tıkır çalışıyor. Ancak Gökhan’da ciddi bir ahenksizlik var. Sakatlıktan döndükten sonra bir türlü kendini bulamadı. Umarım ‘Yaşlılık’ sendromu değildir. 

Ben tam bunları yazarken Popov’un ‘Gereksiz’ bir faulü, hesapları alt-üst etti. Umarım Talisca’nın ciddi bir şeyi yoktur. Tabi onun oyundan çıkması da takımdaki bütün kurguyu değiştirdi. Vida’yı sokup, Medel’i öne çekmek yerine, Tolgay’ı alıp, Oğuzhan’ı öne koymak daha isabetli olabilirdi. 

Sonrası “Bir çivi (Vida) bir nal, bir nal bir at, bir at bir komutan, bir komutan bir ordu, bir ordu da bir ülke kaybettirir” sözüne benzer bir senaryo yaşanmaya başladı. Neyse ki Şenol Hoca ikinci golü yemeden müdahale edip, Tolgay’la durumu ve maçı kurtardı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ekim 2021 Salı

Tamirci Çırağının İsyanı

9 Eylül 2021 Perşembe

Şeytani Düzen ve Cebelitarıkspor!

23 Temmuz 2021 Cuma

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

Şansın ve golcün yoksa...

26.11.2021

Alen Markaryan

Bilica'nın çukuru!

28.11.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Lideri devirme sevdası!

23.11.2021