• 20 Ekim 2016 Perşembe 00:01
  • |
  • 20 Ekim 2016 Perşembe 00:01

YAZAR

Kenan Karcı

'Baba' Aboubakar!

Paylaş

Şenol Güneş'in kadro tercihi beni hiç şaşırtmadı. Yıllardır Şenol Hoca'nın bu düzeydeki maçlardaki stratejilerini takip eden biri olarak, yanılmadım. Zaten favori olan ve oyunun psikolojik üstünlüğünü elinde tutan Napoli'ydi. Bir ego savaşına girmek yerine, onların oyun içinde özgüvenini zaafa uğratacak bir stratejiye ihtiyaç vardı. Bunun için de güvenli, kademeli ve disiplinli bir savunmaya…

Beşiktaş dün bunu ilk dakikalarda çok iyi yapamadı ama bazı pozisyonlarda şans da yardım etti. Önde yapılan baskıyı Napoli kolay aşınca, savunma dörtlüsü ciddi açıklar verdi. Fabricio'nun olağanüstü bir kurtarışı ve rakibin kafaya çıkıştaki zamanlama hatası bocalama döneminin hasarsız atlatılması adına değerliydi.

Ve tamamen gol atmaya kurgulanmış Napoli, savunma güvenliğini tamamen unuttu. Tolgay, Quaresma, Adriano üçlüsünün kusursuz organizasyonu, rüzgarı da tersine çevirdi. Sendeleyen Napoli'ye golden 5 dakika sonra Quaresma öldürücü darbeyi vurabilirdi. Aboubakar'ın harika kestiği topun gelişine voleyi yapıştırmak yerine -ki bunları yapacak kapasitede bir oyuncu- kontrol etmeye kalkınca topu ayağının altından kaçırdı.

Şenol Hoca her fırsatta oyuncularına, "Hakemin işini yapmaya soyunmayın" uyarısı yapsa da Caner'in Napoli golündeki bir anlık 'ofsayt' duraklaması affedilmezdi. Callejon, Mertens ikilisi de affetmedi. 

Aboubakar'ın golünde Napoli savunmasının asisti bir lütuftu. Aboubakar çok kötü bir tercih yaptı ama top filelere giderken, o da üzerindeki baskıyı San Paolo Stadı'nın çimlerine gömdü.

O dakikadan sonra da zaten maç maç olmaktan çıktı. Rus hakem Sergei Karasev ilk penaltı pozisyonunda 'Kötü niyetli' olduğunu ortaya koymuşken, Caner'in ikinci penaltıda bozuk zihniyete çanak tutması hataydı.

Maradona son röportajında, "Mafya benden harç istedi, Napoli'de o yüzden teknik direktörlük yapamadım" demişti. Sanırım Karasev de bu yüzden dün hakemlik yapamadı. Ama gecenin  Mario Puzo'su Aboubakar, 'Baba Benim' dedi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ekim 2021 Salı

Tamirci Çırağının İsyanı

9 Eylül 2021 Perşembe

Şeytani Düzen ve Cebelitarıkspor!

23 Temmuz 2021 Cuma

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

İki maçın gör dedikleri

13.10.2021

Engin Verel

Değişen bir şey yok

9.10.2021

Alen Markaryan

Fatura!

16.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021