• 18 Ekim 2017 Çarşamba 02:00
  • |
  • 18 Ekim 2017 Çarşamba 01:19

YAZAR

Kenan Karcı

Avrupalı Kartal

Paylaş

Kadro kalitesi ve tecrübesi bakımından gerçek bir Avrupa takımı niteliklerine sahip olan Beşiktaş, ligde zaman zaman tökezlese de Şampiyonlar Ligi’nde bir başka oynuyor. Gençlerbirliği karşısında özellikle ilk yarıda ‘Hayal kırıklığı’ yaratan futbol ve mağlubiyetin etkisi acaba ‘Monaco maçına yansır mı?’ diye endişeliydik. Ancak dün gördük ki Beşiktaş bu kulvarda çok farklı bir karakter gösteriyor. 

Beşiktaş maça ‘Başladığı gibi biterse, 1 puan cepte’ düşüncesiyle başladı. Şenol Hoca, Monaco’nun merkez hücumlarının çok etkili olduğunu bildiği için bu alana savunma yönü daha güçlü olan Tolgay Arslan’ı yerleştirerek başladı. ‘Ayağa pas, Güvenli oyun’ anlayışı çok iyi işledi. Beşiktaş gole daha yakın takım görüntüsündeydi. Nitekim daha 7. dakikada da bu amacına ulaştı ancak hakem Mazic ve yardımcısı Babel’in ağlara giden vuruşunda, buz gibi golü vermedi. 

Hem ligde hem Avrupa’da hakemlerin hiç bu kadar formsuz olduğu bir sezon hatırlamıyorum. Her maçta skora etki eden hatalar yapılıyor. Belki de video hakem sisteminin gündemde olması ve tartışılması onların da kimyasını bozdu. Mazic de dün sonuca etki eden kararlar verdi. Beşiktaş’ın golünü yedikten sonra haliyle gole giden rakibini indiren Pepe’yi de oyundan atma cesareti gösteremedi. Hatasını bir başka hatayla telafi etmeye çalıştı. 

Bu hoş olmayan hakem hatalarının yanında, sahada futbol izleyicisine keyif veren bir mücadele ve estetik vardı. Fabri ve Subasic’in harika kurtarışları, gecenin renkli görüntüleri olarak hafızalarda kaldı. Falcao forvetlere ders olarak gösterilebilecek bir gole imza attı ama performans olarak asla Cenk çok daha üstün vasıflara sahipti. 

Birinci goldeki zamanlaması ve vuruş ustalığı harikaydı. İkinci golde sol ayağı yaptığı dokunuş ne kadar bilinçliydi, bilemiyorum ama ne kadar komple bir golcü olduğunu bir kez daha kanıtladı. Bu şekilde devam ederse Beşiktaş, Ocak’ta Cenk Tosun’u elinde tutmakta zorluk çekebilir. 

Şampiyonlar Ligi’nde üst üste 3 maç kazanarak tarih yazan bütün oyuncuları ayakta alkışlıyorum. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ekim 2021 Salı

Tamirci Çırağının İsyanı

9 Eylül 2021 Perşembe

Şeytani Düzen ve Cebelitarıkspor!

23 Temmuz 2021 Cuma

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

O da izledi

5.12.2021

Engin Verel

Yedek kulübesi!

6.12.2021

Alen Markaryan

Teslimiyetçilik

7.12.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Kazanma sanatı ve muhteşem ikili!

5.12.2021