• 23 Ekim 2016 Pazar 21:10
  • |
  • 23 Ekim 2016 Pazar 21:10

YAZAR

Kenan Karcı

Abouatar Tosunbakar!

Paylaş

Bu dönemler maç kazanmanın en zor olduğu günlerdir. Bir yandan Galatasaray'ın kaybetmesiyle yakaladığın puan farkını açma fırsatını değerlendireceksin, bir yandan da liderin kazanmasıyla oluşan farkı kapatacaksın.

İşte maç başlarken Beşiktaş'ta bunun gerginliği vardı. Şenol Güneş'in beden diline fazlasıyla yansıyan gerilim, sahadaki oyuncularını da kuşatmıştı. Henüz ilk çeyrekte Quaresma'nın bir pozisyon sonrası reklam panolarını tekmelemesi de "İşimiz kolay olmayacak" geriliminin dışa vurumuydu. İşte Napoli kapasite kullanımını engelleyen ve 'Olur'u ‘Olmaz' hale getiren de Napoli yorgunluğundan çok, bu psikolojiydi.

Bir tek Aboubakar istisyandı. Son maçlarda attığı gollerle özgüveni yükselen Abou'nun ilk dakikada rakibine attığı çalım ve ortaya çevirdiği top -Cenk ıska geçse de- "Ben buradayım, rahat olun" mesajıydı. Nitekim golü attığı pozisyonda yaptığı 'Ronaldo' stili vuruşun arkasında da bu güven yatıyordu. Yine asistini de yaptı.

Bunun karşılığında sezon başından beri takımın 'Gomez'i pozisyonundaki Cenk Tosun'un büyük sarsıntı yaşadığına tanık olduk. Napoli'de yedek kalmanın psikolojik etkisi, fiziksel direncini de olumsuz etkilemiş. Ne ikili mücadele kazanabildi, ne ayakta kalabildi, zaten sahada da kalamadı.

Beşiktaş dün 3 puanı kazandı ama "Napoli'yi yenen, şampiyon takım" görüntüsü vermedi, futbol adına kayıptaydı. Şenol Güneş, "Yap-boz" takımıyla başarının çok çileli olacağını biliyordur. Savunmada ve özellikle stoperde sağladığı istikrarı, orta saha ve forvette de sağlayamazsa dertler bitmez. Tosic, Marcelo ve Fabricio'ya bu kadar yük yüklemek de haksızlık.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ekim 2021 Salı

Tamirci Çırağının İsyanı

9 Eylül 2021 Perşembe

Şeytani Düzen ve Cebelitarıkspor!

23 Temmuz 2021 Cuma

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Derbide iki top yapılmaz mı?

26.10.2021

Engin Verel

Hataların derbisi

26.10.2021

Alen Markaryan

Adalet önemlidir siz olsaydınız ne yapardınız?

27.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

24.10.2021