• 01 Mayıs 2016 Pazar 00:01
  • |
  • 30 Nisan 2016 Cumartesi 22:34

YAZAR

Kenan Karcı

6 puanlık işler okulu

Paylaş

Beşiktaş'ın, Akhisar'da 2 puan kaybetmesi, takipçisi Fenerbahçe'nin de Trabzon'da kazanmasından sonra kamuoyuna inanılmaz bir negatif enerji pompalanmaya başlandı. Fenerbahçe'nin propaganda gücünün de etkisiyle sanki bitime 4 hafta kala 3 puan geride olan takım Beşiktaş’mış gibi bir rüzgar estirildi. Kuşkusuz duygu düşünceyi, düşünce de eylemi etkiler. Hesap böyleydi.

Ne var ki Hegel'in "Duygu karanlık bir düşüncedir" tezinden medet umanların hayalleri dün Vodafone Arena'da işlemedi. Bütün hafta Dolmabahçe atmosferine çöken 'kara propaganda' havasını ‘desibel rekoru kırmakla meşhur’ Beşiktaş taraftarının gür sesi dağıttı. O güçlü 'şampiyonluk çığlığı' takımın üzerindeki gerilimi atmış, Şenol Hoca'yı da rahatlatmıştı. Maç öncesi yayına gelen Şenol Güneş'in yüzünde o rahatlığı gördük.

Bu atmosferde Kayserispor'un maça böyle cesur ve hücumu düşünen bir anlayışla çıkması intiharla eşdeğerdi. Elbette bu 'delifişek' atılganlığı onlara Beşiktaş kalesinde gol kokan organizasyonlar getirdi ama daha öteye geçmedi.

Buna karşılık Beşiktaş'ın usta ayakları, iki derslik golle 3 puanı terkiye oturttu. Tabelayı Beşiktaş lehine değiştiren o ilk golde, topun filelerle buluşması ancak böyle '3 usta'nın iş birliğiyle mümkün olurdu. Quarasma'nın, Sosa'ya pası Kayseri savunmasının öldürücü noktasına düştü. Bir 'mühendis' hassasiyetiyle ölçülüp, biçilmişti. Sosa da golün 'mimarlığını' yaptı. Kurdeleyi kesmek de Gomez'e düştü. Tabii açılıştan sonra da 'işletme' tıkır tıkır çalışmaya başladı. Oğuzhan, Quaresma... Goller geldikçe coşku körüklendi, Arena'nın 'Güneş'i parlamaya başladı.

Kayserispor son 3 haftada gol bile yememişti. Gördük ki Beşiktaş gerilim ve stresini yenip de 'kendisi olabildiği' zaman hem daha güvenli hem de üretken oluyor.

Dün akşam Beşiktaş sadece puan farkını 6’ya çıkarmadı 'verdiği görüntüyle', Fenerbahçe cephesinin 'saha dışı' eylem planını da yıktı. Rakip donanmanın psikolojik rotası şaştı. 'Yeni Atlantis' macerasında bu akşam Fenerbahçe'nin 'ütopya' okulu erken tatile çıkabilir. Beşiktaş'a da TT Arena'da tur atmak kalır.

Şenol Hoca CV'sine 'ŞAMPİYON' yazdırmaya hiç bu kadar yakın olmamıştı. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

07 Şubat 2021 Pazar

Terim faktörü

06 Ağustos 2020 Perşembe

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

11 Ocak 2020 Cumartesi

Son karar: 2 milyon euro

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

'Ah be' dedirten zafer!

09.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

İyi düşünelim iyi bitsin...

09.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021