• 28 Aralık 2015 Pazartesi 01:45
  • |
  • 28 Aralık 2015 Pazartesi 01:45

YAZAR

Kenan Karcı

2 metrelik fark ve isyankar ruh

Paylaş

Maç değerlendirmesinden önce şu tespitimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Fatih Terim Stadı, Başakşehir Futbol Takımı'nın oyun felsefesine uygun bir stat. Yani savunma stadı olarak inşa edilmiş. Olimpiyat Stadı'na göre 2 metre daha dar bir oyun alanına sahip. Olimpiyat Stadı 70 metreyken, Başakşehir'in eni 68. Bu 2 metrelik fark, kanat hücumları konusunda Türkiye'nin en iyi takımı olan Beşiktaş'ı sıkıntıya sokuyor, oyun stratejisini olumsuz etkiliyor. Savunmayı düşünen rakipler için ise müthiş yardımcı bir faktör. Türkiye'nin en iyi kanat oyuncuları Gökhan Töre ve Quaresma dün bu 2 metrelik fark yüzünden ilk yarıda hedeflenen katkıyı sağlayamadı.

Şenol Hoca kanat denemelerinin sonuç vermediğini görünce ilk yarının sonlarına doğru daha çok Sosa ve Oğuzhan'ın göbekten devreye girmesini istedi. Nitekim ikinci yarının başında da Beşiktaş'ın golü böyle bir organizasyonla, kontra bir organizasyonla geldi. Öne geçtikten sonra denklem çözüldü. Suya düşmüş kirpi gibi açılan bir Konyaspor savunması vardı. Haliyle Beşiktaş'ın işi de kolaylaştı.

Hep söylüyoruz, Beşiktaş Süper Lig'in en iyi futbol oynayan takımı. Ama ciddi sıkıntıları da var. Şenol Hoca ara transferde bir stoper ve kaleci istiyor. Ama benim düşüncem şampiyon olmak istiyorlarsa bir de sol bek alsınlar. Üstelik bu sol bek sağ bek gibi bir sol 'Beck' olmalı.

İsmail Köybaşı'da herkesin gördüğü cevheri nedense ben göremiyorum. G.Saray maçı hariç. O maçta ben bile gözlerime inanamamıştım. Şenol Güneş'in elinde bile yarım sezondur 'kendini tekrar etmekten' öteye gidemeyen bir görüntüsü var.
Onun dışında Beşiktaş ikinci yarıda bu futbolunun üzerine daha da koyarak ilerleyecektir. Daha önce de değinmiştim Şenol Güneş'in takımları ikinci yarılarda her zaman daha etkili futbol oynarlar.

Beşiktaş'ın ikinci yarıyla birlikte Vodafone Arena'ya dönecek olması da futbol kalitesinde kuşkusuz çok olumlu bir etki yapacaktır. Tabi bir de Veli ve Tolgay'ın dönüp, takıma katkı sağlama ihtimalini göz ardı etmemek lazım.

Beşiktaş adına dünün en güzel görüntüsü, oyundan alınan Quaresma'nın isyanıydı. Bir çok yabancı oyuncu erken tatile çıkmak için hileli kart görürken, Q7 takımına katkı sağlamak için isyan etti. Beşiktaş şampiyon olacaksa bu isyankar ruhu büyüterek olacak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

23 Temmuz 2021 Cuma

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

21 Haziran 2021 Pazartesi

Şimdi oturup ağla!

19 Haziran 2021 Cumartesi

Vay benim 42 numara ayağım!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Ortada 'takım' yok

29.07.2021

Engin Verel

Reklamlar bitti

21.06.2021

Alen Markaryan

Futbolun kuralları

27.07.2021

Kenan Karcı

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

23.07.2021

Mustafa Sapmaz

Güneş'e yazar!..

21.06.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021