• 10 Nisan 2018 Salı 00:05
  • |
  • 09 Nisan 2018 Pazartesi 23:32

YAZAR

Engin Verel

İstatistikler doğru söylemedi

Paylaş

Pazar akşamı oynanan F.Bahçe-Osmanlı maçındaki görüntülere dün akşam da şahit olduk. F.Bahçe kendi evinde küme düşmeyi oynayan Osmanlı karşısında ilk 45 dakika bir tek gol pozisyonuna girememişti. G.Saray’da Ankara deplasmanında G.Birliği karşısında farksız değildi. G.Birliği, haddini bilerek oynadı. Ev sahibi 5’li defans ve 2 ön liberoyla G.Saray’ın gol ayaklarına ve oyun kurucularına top oynama müsaadesi vermedi. G.Birliği, kanatlarda Manu ile Paraiba’yla tehlikeli bir şekilde kontratağa çıkıyordu. İlk olarak Maicon’un yaptığı hatayı Deniz Yılmaz değerlendiremedi. Sonra sahanın en kısa boylu oyuncusu Jailton’un kafayla bir gol kaçırdı. Bunlar olsaydı G.Saray soyunma odasına şoka uğrayarak girebilirdi. 

Tamam, anlıyorum ileride Deniz Yılmaz’ın dışında kaleci dâhil 10 kişiyle kapanan bir G.Birliği vardı. İyi, güzel de Selçuk, Feghouli, Belhanda ve Rodrigues dörtlüsünün bu kadar pas hatası yapmasını anlayamadım. Bu klas ayaklar (!) Pogba, Politevich ve Claro üçlüsü arasında kalan Gomis’e yardımcı olamadı ve sergiledikleri futbol, şampiyonluğa oynayan bir takıma yakışmadı. 

Dün akşamki filmde ikinci yarıda değişiklik olmadı. G.Saray, ilk yarıdaki futbol anlayışında fazla değişiklik yapmamış, ev sahibi G.Birliği ise 10 kişiyle kapanıp kontrataklarla rakip defansın ağır adamlarına karşın gol pozisyonu yakalayıp, ‘Belki bu maçtan 3 puanla ayrılırım’ düşüncesi içerisindeydi. Ümit Özat’ı tebrik ederim. Akıllı bir taktik anlayışıyla maçı hak eden takımın hocası oldu. İlk yarıda kaçan goller, ikinci yarıda Claro ve Politsevich ile devam etti. Ama son noktayı Alper Uludağ yaptığı düzgün vuruşla koydu. 

İşte futbolun kanunu, yüzde 76’ya yüzde 24 topla oynama üstünlüğü G.Saray’daydı. İsabetli pas ise 536-114 olarak yine G.Saray’daydı. Ama 90 dakikaya bakıldığında gol pozisyonuna giren taraf G.Birliği’ydi. Açık söyleyelim Kırmızı-Siyahlılar’ın gol ayakları biraz becerikli olsaydı bu maçın skoru böyle olmazdı. Şimdi beraberliği beğenmeyip defansta boşluk bırakan G.Saray bu 1 puanı arayacak mı, bence arar. Çünkü kendisini takip eden hem Başakşehir’i hem Beşiktaş’ı kendi evinde şampiyon olmak için artık yenmek zorunda.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Temmuz 2020 Pazar

İhale Emin'e kalmaz!

08 Temmuz 2020 Çarşamba

JailSON olsun!

05 Temmuz 2020 Pazar

Rahatlığı unutun

DİĞER YAZARLAR

Engin Verel

İhale Emin'e kalmaz!

12.07.2020

Alen Markaryan

Hiç ağrısız diş çekilir mi?

04.08.2020

Kenan Karcı

Son karar: 2 milyon euro

11.01.2020

Mustafa Sapmaz

Veda haftası

25.07.2020

Gürkan Ata

Sörloth ve diğerleri!

30.07.2020