• $ 5,8147
  • € 6,4658
  • 275.387
  • 110477
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Yanlış tercihlere rağmen!

İlk çeyrekte, Trabzonsporlu futbolcuların formaları mücadeleden değil, muhtemelen bunaltıcı nemden ıslanmıştır. Bu sürede rakip yarı sahada hiç pres yapmadılar, orta sahada sıklıkla topun rakipte kalmasına izin verdiler. Oyun 30 dakika boyunca kendi yarı alanına yıkıldı, sonra 2 yeni transfer, iki büyük hata yaptı, birden 2 farklı geriye düştü bordo-mavililer. İlk yarıda turu kaybedecek skor da gelebilirdi hatta, 45’te net pozisyonu bile kaçırdı Yunan temsicisi. Şok edici bir durumdu açıkçası ve elbette sebepleri vardı:

1. Öncelikle Ünal Karaman’ın soru sorulmasına bile tahammül etmediği rotasyon tercihlerinde sorun vardı. Şöyle ki; ilk maçı kendi sahasında 3-1 kaybeden AEK’in yapacağı tek şey vardı zaten, risk alarak çok adamla saldırmak. Karşısındaki takımın da basit planı şu olurdu; defansı sağlam tutup hızlı atakla sonuç almak. Karaman tam tersini yaptı sanki, defansın göbeğine, uyumsuz ikiliyi koydu, orada dengeyi kaybetti..

2. Asıl rotasyon beklenen ve diri olması gereken orta sahayı aynen sürdü sahaya, yetmezmiş gibi orayı bozacak takımın en formsuzu Obi Mikel’i de ekledi o bölgeye. Son maçta Abdülkadir Ömür sakatlanarak oyundan çıkmıştı, Sosa yaşının da etkisiyle 3 günde bir maçı kaldırması riskliydi, Nwakaeme 2 haftadır kayıptı; ama 11’de başladılar.

3. İlk maçtaki sonuca fazlaca güvenerek, hatta abartarak, ilk bölümde güçlerini inanılmaz ekonomik kullandı bordo-mavililer. Ünal Karaman ve ekibi, muhtemelen hafta sonu oynanacak olan Fenerbahçe maçını da hesaba katarak çok sakin kaldılar. Peş peşe gelen gollerden sonra tehlikenin farkına vardılar, oyuncu değişiklikleri de geldi ama bu kez panik yapmaya başladılar.

İkinci yarının tamamı git-gellerle doluydu. Trabzonspor hata yapmaktan korktukça hata yaptı. Güven kaybettikçe pozisyon da kaybetti. Orta alanda Mantalos-Simoes ikilisinin mücadelelerine, sol kanattaki Oliveira’nın hamlelerine karşılık veremediler. Son 15 dakikada AEK artık tüm riskleri aldı. Trabzonspor’un tek yolu hızlı hücumdu, sağ kanata Ömür’ün yerine giren Yusuf Sarı’yı çıkardı, yerine göbeğe takviye yaptı. Bütün yük solda Nwakaeme’ye kaldı. Hakkını verelim, son bölümde olağanüstü çalıştı Nijeryalı, takıma nefes aldırdı. Tek başına süreyi eritti, eritti, kabusa son verdi. Tur çok zor geldi - çıkarılacak dersleri bir yana kaydederek-, ama güzel geldi!

Gürkan Ata Diğer Yazıları

Ekstra işler!

26.08.2019

<p>Eyüp Sultan’da bulunan Bahariye Mevlevihanesi’nde düzenlenen “Kabe Örtüleri ve Kabe Yolunda Hatır

350 Yıllık Kabe Örtüsü İstanbul’da Ziyaretçilerini Bekliyor

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Sonbahar-kış modasına uygun trendler! İşte şıklığın sırları