• 30 Ağustos 2019 Cuma 08:00
  • |
  • 30 Ağustos 2019 Cuma 11:14

YAZAR

Gürkan Ata

Yanlış tercihlere rağmen!

Paylaş

İlk çeyrekte, Trabzonsporlu futbolcuların formaları mücadeleden değil, muhtemelen bunaltıcı nemden ıslanmıştır. Bu sürede rakip yarı sahada hiç pres yapmadılar, orta sahada sıklıkla topun rakipte kalmasına izin verdiler. Oyun 30 dakika boyunca kendi yarı alanına yıkıldı, sonra 2 yeni transfer, iki büyük hata yaptı, birden 2 farklı geriye düştü bordo-mavililer. İlk yarıda turu kaybedecek skor da gelebilirdi hatta, 45’te net pozisyonu bile kaçırdı Yunan temsicisi. Şok edici bir durumdu açıkçası ve elbette sebepleri vardı:

1. Öncelikle Ünal Karaman’ın soru sorulmasına bile tahammül etmediği rotasyon tercihlerinde sorun vardı. Şöyle ki; ilk maçı kendi sahasında 3-1 kaybeden AEK’in yapacağı tek şey vardı zaten, risk alarak çok adamla saldırmak. Karşısındaki takımın da basit planı şu olurdu; defansı sağlam tutup hızlı atakla sonuç almak. Karaman tam tersini yaptı sanki, defansın göbeğine, uyumsuz ikiliyi koydu, orada dengeyi kaybetti..

2. Asıl rotasyon beklenen ve diri olması gereken orta sahayı aynen sürdü sahaya, yetmezmiş gibi orayı bozacak takımın en formsuzu Obi Mikel’i de ekledi o bölgeye. Son maçta Abdülkadir Ömür sakatlanarak oyundan çıkmıştı, Sosa yaşının da etkisiyle 3 günde bir maçı kaldırması riskliydi, Nwakaeme 2 haftadır kayıptı; ama 11’de başladılar.

3. İlk maçtaki sonuca fazlaca güvenerek, hatta abartarak, ilk bölümde güçlerini inanılmaz ekonomik kullandı bordo-mavililer. Ünal Karaman ve ekibi, muhtemelen hafta sonu oynanacak olan Fenerbahçe maçını da hesaba katarak çok sakin kaldılar. Peş peşe gelen gollerden sonra tehlikenin farkına vardılar, oyuncu değişiklikleri de geldi ama bu kez panik yapmaya başladılar.

İkinci yarının tamamı git-gellerle doluydu. Trabzonspor hata yapmaktan korktukça hata yaptı. Güven kaybettikçe pozisyon da kaybetti. Orta alanda Mantalos-Simoes ikilisinin mücadelelerine, sol kanattaki Oliveira’nın hamlelerine karşılık veremediler. Son 15 dakikada AEK artık tüm riskleri aldı. Trabzonspor’un tek yolu hızlı hücumdu, sağ kanata Ömür’ün yerine giren Yusuf Sarı’yı çıkardı, yerine göbeğe takviye yaptı. Bütün yük solda Nwakaeme’ye kaldı. Hakkını verelim, son bölümde olağanüstü çalıştı Nijeryalı, takıma nefes aldırdı. Tek başına süreyi eritti, eritti, kabusa son verdi. Tur çok zor geldi - çıkarılacak dersleri bir yana kaydederek-, ama güzel geldi!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

18 Nisan 2021 Pazar

Acemice eşlik!

11 Nisan 2021 Pazar

Biri eksik, biri stresli!

07 Nisan 2021 Çarşamba

Ya hücum?

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Kazanılacak 6 puan var

12.06.2021

Engin Verel

Hiçbir şey yok

17.06.2021

Alen Markaryan

Vallahi bırakın!

17.06.2021

Kenan Karcı

Vay benim 42 numara ayağım!

19.06.2021

Mustafa Sapmaz

Hayaller ve gerçekler

17.06.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021