• 18 Eylül 2017 Pazartesi 00:05
  • |
  • 17 Eylül 2017 Pazar 23:58

YAZAR

Gürkan Ata

Yanal'ın rehaveti

Paylaş

Trabzonspor’un 10 numarası Yusuf Yazıcı, ilk yarının en çok koşanı. Bu Yusuf’un oyun iştahı mı, yoksa Ersun Yanal’ın ona verdiği görev mi bilinmez ama, yanlış. 10 numara takımın en az koşanı ama en çok üreteni olmalı. Ama Yusuf sıkça defansa yardıma geliyor, ya asıl görev yerine dönemiyor ya da enerjisi kalmıyor.

Bu tezat duruma rağmen Yusuf Yazıcı takımın en özel ismi, oyuna dokunuşları faydalı. Az kalsın Sosa’nın gelişi ile önce sağ kanada, ardından da kulübeye gidecekti ki, geçen haftaki Gençlerbirliği maçının ilk yarısındaki felaket, onu tekrar forvetin arkasına geri götürdü. Oyun kurma görevi de Sosa’ya verildi. Bordo-Mavililer, Selçuk-Colman ikilisinden sonra orta sahada hep sıkıntı yaşadı. 6 sezonda alınan hiçbir isim bu bölgeye fayda getirmedi. Zokora, Akakpo, Constant, Onazi, Okay, kimse oraya merhem olmadı. Yıllardan beri beklenen isimdi Sosa, liderlik ona çok yakıştı. Ancak, O’nun yükünü paylaşma rolündeki Kucka’nın sadece markajda etkili olması, gelecek haftalar için Yanal’ın yeni arayışlara girmesine neden olacak gibi duruyor. Özellikle Onazi, Kucka’dan formayı rahat kapabilir.

Başakşehir’de Abdullah Avcı, haftalar sonrası rotasyon kararını Trabzonspor karşısında verdi ama hem Elia, hem de Mossoro’yu çok aradı. Adebayor’un da sakatlığı eklenince son anlar hariç, bu sezonki belki de en kısır maçını oynadı. Gücünü ekonomik kullanarak fark yaratan Burak’ın varlığının çok anlam kattığı Trabzonspor’un, 2-1’den sonra oyunu koparabileceği Abdülkadir-Yusuf ikilisi ile yakaladığı pozisyonun direkten dönmesi Avcı’yı uyandırdı ama belli ki Yanal’ı rehavete soktu.

Abdullah Avcı kenara Elia’yı alıp sol kanadı hareketlendirdi. Mehmet Batdal’la da forveti ikiledi. Başakşehir baskısı arttı ama beraberlik golünün geldiği 79’uncu dakikaya kadar Trabzonspor kulübesinde hiç hareket yoktu. Halbuki orta sahaya direnç sağlayabilecek, stoperlere destek verecek isimler vardı ama Yanal’ın yanındaydı! Geçen hafta oyuncu değişikliği ile maça damga vuran Ersun Yanal, bu kez geç kaldı, beraberlik golü geldikten sonra hamleler yaptı ama rakibe artık direnç gelmişti. Hatta son anlarda bu kez direk Başakşehir’i yaktı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

24 Ekim 2021 Pazar

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

28 Eylül 2021 Salı

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

24 Eylül 2021 Cuma

Korkunun skora faydası yok

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Derbide iki top yapılmaz mı?

26.10.2021

Engin Verel

Hataların derbisi

26.10.2021

Alen Markaryan

Adalet önemlidir siz olsaydınız ne yapardınız?

27.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

24.10.2021