• 07 Nisan 2021 Çarşamba 08:00
  • |
  • 07 Nisan 2021 Çarşamba 08:00

YAZAR

Gürkan Ata

Ya hücum?

Paylaş

Sezon başında tarihinin en kötü istatistikleri oluşurken, orta sahada Baker ve Flavio ikilisi vardı çoğunlukla. O zaman tercihti, şimdi zorunluluk. Ama geçen 6-7 ay bir şey değiştirmemiş. Mesela Flavio'nun, 'boş koşu yap ve alan aç' görevi vardı sanki sadece! Mecburen oyun kurma görevi uzun süre Nwakaeme'deydi ve açıkçası Nijeryalı, son ayların en coşkulu ve faydalı oyununu çıkardı.

Maçın ilk yarısına zaten iki takımdaki sol kanat oyuncusu damga vurdu. Kaysersipor'da da bu sezon 'zaman zaman takımın yarısı' olan Henrique vardı. Ama bunu, geniş alan bulunca başarıyor Brezilyalı çünkü hızlı ve seri. Dün maçın başında ona uzak kalmanın bedelini ödedi bordo-mavililer! Gol sonrası Hüseyin Türkmen'in, ki çoğu kez yalnız kaldı, Henrique'ye karşı iyi mücadele verdiğini not düşelim.

Son haftaların istikrarsız, biraz da moralsiz takımı Trabzonspor, dün de normal şartlarda ilk 11de oynayacak 5-6 oyuncudan yoksundu, kulübeleri çok zayıftı gerçekten. Üstelik maça adeta yenik başladılar ve buna rağmen, rakibe pozisyon bile vermeden ilk kez topa bu kadar hükmettiler. Geçen haftanın aksine, biraz da stres etkenli savruk ve üç pas peş peşe yapamayan Kayserispor'un tek planı olan hızlı hücum çabasını çözdükten sonra sürekli rakip yarı alandaydı Bordo-Mavililer.

Muhtemelen ligin topla oynama yüzdesi en yüksek maçını oynadılar ama pozisyon bulamadılar. Çünkü hücumda fazla çeşitliliği yok Trabzonspor'un. İlk dakikalarda çok pasla ceza sahasına girmeyi denediler, olmadı. İki bekin hücum yetersizliği, orta ikilinin yaratıcılıkları zaten malum. 'Bir var' Ekuban ve Djnainy, bu kez 'bir yok' gününde olunca, yük Nwakaeme ve Bakasetas'ın üzerine kaldı.

Pas alışverişinde destek bulamayınca bu ikili rakip savunma duvarını uzaktan şutlarla aşmayı denediler. Aslında 1 puanın çok şey ifade ettiği Kaysersipor'un özellikle ikinci yarıdaki katı defansını aşmak için doğru bir yoldu ama Nwakaeme'nin de, Bakasetas'ın da uzaktan şut isabet yüzdeleri çok kötüydü. İsabetli şutlar, maçta etkisi olmayan Ekuban ve Baker'den geldi, onlar da direklere takılınca, puan kayıpları kaçınılmaz oldu. Belli ki; takım savunmasını çözen Abdullah Avcı'nın artık hücum zenginliğini bulmak için daha çok çalışması gerek.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

11 Nisan 2021 Pazar

Biri eksik, biri stresli!

07 Nisan 2021 Çarşamba

Ya hücum?

04 Nisan 2021 Pazar

Tek planla bu kadar!

DİĞER YAZARLAR

Engin Verel

Galibiyetten öte...

13.04.2021

Alen Markaryan

Ağır bedel

17.04.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Letonya laneti

31.03.2021

Gürkan Ata

Biri eksik, biri stresli!

11.04.2021