YAZAR

Gürkan Ata

Türk futbolunun Trabzonspor ve Avcı'dan alacağı var!

Paylaş

İlk maçlarında grubun kağıt üzerinde favorisi Monaco'ya penaltıyla kaybettiler ama onlardan daha çok şut çekip, daha çok orta yapmışlar. Dirençli ve iyi koşucu Kızılyıldız'a karşı ilk çeyrekte yüzde 70'e yakın oyun üstünlüğü kurdu Trabzonspor.

Etkili olmalarında pay sıralamasının başına, haftalardır kulübede olmasının acısını göstere göstere çıkaran Siopis'i koymak gerekir. Orta sahaya yaklaşan kim varsa baskı yaptı, onun enerjisinin rahatlığı Hamsik'e yaradı, oyunu iyi yönlendirdi.

Her açıdan üstündüler ama şu hatada ısrar ettiler bir süre: Rakip savunma dörtlüsünün boy ortalaması 1.88 cm. Onlara karşı skor arayan Gomes, Djaniny, Trezeguet ve Bakasetas'ın ise 1.83. Cornelius'lu dönemde bile bu kadar orta gelmemiştir sanırım, havaya kaldırılan her top Kızılyıldız duvarına takıldı.

Düne dek Visca'nın yokluğunda sadece sol kanatla, Trezeguet'le oyunlara tutundu hep Trabzonspor. İyi enerjisi var ama skor üretemediği ve Nwakaeme kıyasıyla eleştirilen Trezeguet'nin harika asisti ile kilidi çözdü Trabzonspor. Devamında ise 2 önemli artısı vardı:

Öncelikle 1-0'ı çok iyi oynadılar, sakindiler ve (son dakika hariç) pozisyon vermediler. Ardından rakip 10 kişi kalınca, geçen hafta Ferencvaros'a karşı yapamamıştılar, bu kez tecrübeliydiler. 3'lü defansa dönüp ileride çoğaldılar, etkili ara pasları ile 2. golü buldular.

Abdullah Avcı göreve başlarken, "Trabzonspor ve benim Türk futbolundan alacağı var" demişti, geçen sezon onu tahsil ettiler. Ama Türk futbolunun da ülke sıralaması için Avcı ve Trabzonspor'dan alacağı var sanırım. Dünkü oyun ile bunu ödeyeceklerini pekala gösterdiler.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

23 Mayıs 2023 Salı

Fotoğraf netleşiyor mu?

19 Mayıs 2023 Cuma

Halı saha keyfi vardı derbide!

9 Mayıs 2023 Salı

1 asistle biten maç!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Güzel oyun, iyi başlangıç

19.06.2024

Engin Verel

Ders almalıyız

23.06.2024

Alen Markaryan

Videonun içeriği de piyasaya sürülüş saati de yanlıştır...

18.06.2024

Kenan Karcı

3 bin konteyneri bağışla, özür dileyeyim

21.06.2024

Mustafa Sapmaz

Ronaldo'dan Arda'ya

23.06.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Montella'nın ısrarları bizi bitirecek!

23.06.2024