• 4 Nisan 2022 Pazartesi 07:00
  • |
  • 4 Nisan 2022 Pazartesi 07:00

YAZAR

Gürkan Ata

Trabzonspor ince ayrıntılar aradı mecburen!

Paylaş

Beşiktaş'ta defansın önündeki 4-2 dizilişindeki orta sahasının hem hücum, hem de savunmadaki coşkuları ilk yarının hikayesini yazdı. Rosier ve Rıdvan'ın enerjileri başta olmak üzere 6'lı bu bölge çok doğru koşular yaptı, dar alandaki seri paslaşmaları ile hızlı pozisyonlar ürettiler sürekli. Ama en önemlisi Trabzonspor'un oyun kurmasına izin vermediler hiç.

Orta alanda tıkanan bordo-mavililer ince ayrıntılar aradı, bu rakip sistemindeki ilk çıkış yolu, kanatlardı. Öncelikle İstanbul ekibinin Ghezzal ve Teixeira'lı forvet arkası kanatlarının markaj yönü zayıftı ve bu da lider takımın kendi bekleri Dorukhan ile Puchacz'a atağa çıkarken geniş alan yarattı. Bu ikili ilk yarıda oyun kurarken faydalıydılar ama Trabzonspor'da beklenmedik bir sorun yaşandı; en çok şey beklenen Nwakaeme ve Visca! Boşnak oyuncu daha fazla olmak üzere çok boş alan buldular fakat hiç varlık gösteremediler, pasları da, koşuları da çok yanlıştı

3'lü Beşiktaş defanslı sisteminden yararlanabilecekleri bir başka yol da arkaya atılacak uzun toplardı, bir kez yapabildiler, A. Ömür'ün aşırtmasında Djaniny ilk yarının en net pozisyonunu yakaladı, karşı karşıya kalacağı topu düzeltemedi.

Bunu ikinci yarının başında bir kez daha denedi Trabzonspor. Büyük bir teknik hataydı öncesinde; oyunun akışına kapılıp defansı iyice öne çıktı Beşiktaş'ın. Topu önünde bulan Hüseyin Türkmen, hayatının uzun pasını yaptı, defansın arkasında Cornelius yalnızdı, aşırtma vuruşu kusursuzdu.

Açıkçası golden sonra Trabzonspor ne öne geçen bir takım gibi oynadı, ne de lider gibi. Beşiktaş'ın artan boş alanlarına karşı hücuma çıkarken çok güvensizdiler. Ve iki kez atak geliştirirken basit pas hatası yaptılar. kinde A. Ömür yanlış pas verdi, devamı penaltıyla sonuçlandı, Batshuayi değerlendiremedi. kincisinde Cornelius çevre kontrolü yapmadan topuk pası verdi, top rakibe gitti, Ghezzal-Rosier işbirliği beraberlik golünü getirdi.

Bu tür maçlarda takımların puan sıralamasındaki yeri fazla anlam içermez, sonuçta büyük bir maç ve psikoloji de fazla yön verir gidişata. Beşiktaş yaptı hatayı, 10 kişi kaldı, üstünlük nihayet tamamen Trabzonspor'a geçti ama sonuç değişmedi. Acelesi yok sanki, adım adım gidecekler belli ki!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

23 Mayıs 2023 Salı

Fotoğraf netleşiyor mu?

19 Mayıs 2023 Cuma

Halı saha keyfi vardı derbide!

9 Mayıs 2023 Salı

1 asistle biten maç!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Kâbus gibi

23.02.2024

Engin Verel

Yanlıştan dönmek…

18.02.2024

Alen Markaryan

O yüzden bırak da çoğu insan seni F.Bahçe'ye gittiğinle değil de, F.Bahçe'ye attığın gollerle hatırlasın...

21.02.2024

Kenan Karcı

Erdal Bey'i ‘Alkış'layacağım!

6.02.2024

Mustafa Sapmaz

Avcı, denge ve Meunier

19.02.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Beşiktaş'ta gelecek sezonun şifreleri

21.02.2024