• 17 Ağustos 2021 Salı 08:00
  • |
  • 17 Ağustos 2021 Salı 08:00

YAZAR

Gürkan Ata

Tersine Fırtına!

Paylaş

Takip edenler bilir, Trabzonspor'da Başkan Ahmet Ağaoğlu ve Teknik Direktör Abdullah Avcı, bu sezon için net şekilde şampiyonluktan bahsettiler. Yönetim açıkçası, beklenmedik ölçüde ekonomik şartları zorladı, teknik heyetin isteklerine fazlasıyla karşılık verdi, önemli transferler yaptı. Şimdilik onlar kenara çekildi, gözler sahaya çevrildi.

Geçen sezon hücumda yetersizdi, 'takım savunmasında harika' diye teselli buldu Trabzonspor. Ama bu sezon her şey tersine döndü.

Hücum hattındaki zenginlik şöyle: Atağa çıkarken 4-1-5'e dönüyor Bordo-Mavililer ve ilerideki 5'linin tamamı etkili çalım atan, şut çeken, en önemlisi de doğru anda adrese teslim pas yapabilen özel isimler. Bu hat en olmadık anlarda gol üretebilir. Ve onlara Abdullah Avcı da özgürlük verdi. Geçen sezon futbolcuları sanki kodlamıştı, mesela Nwakaeme sağ beki takip ediyordu sıklıkla, şimdi bu görevi iyice azaldı sanki!

Avcı'nın bu kararında, tabii ki kadro kalitesi de etkili ama büyük hedefler için büyük takım gibi oynatma planı var ve gayet iyi işliyor. 2 Avrupa maçı ve Yeni Malatyaspor karşısında sezona mükemmel başladılar. Hatta Avcı gözünü o kadar kararttı, o kadar skor odaklı ki; Norveç'te çok yoruldular, bu maçta farklı da öne geçtiler, 3 gün sonra önemli Roma maçı var ama as oyuncuları dinlendirmeyecekti neredeyse!

Ancak takım savunmasında sorunlar var şimdilik: Stoperler Hugo ve Edgar dikkatsiz, 3 maçta da kalabalık ceza sahasında rakip oyuncular çok geniş alan buldu! Merkezden gelen ataklara, şutlara da henüz çözüm bulamadı Avcı. Rakip o bölgeden harekete geçince stoperler geriye çekiliyor, Berat başta olmak üzere orta saha o anda nedense orada olmuyor!

Ve kanatlar; yenilen golde bir kanatta Mustafa'nın güle oynaya attığı orta da, diğer kanatta Bruno Peres gibi tecrübenin arkasından gelen Adem'i fark etmemesi de, üzerine çok çalışılması gereken handikaplar.

Malatyaspor'u ise ikiye ayırmak gerekir: Hücumda, son vuruşları yetersiz olsa da çok akılcıydılar. Ama 3'lü olarak planlanıp sürekli 5 kişi olan defans, keyif veren Trabzonspor'un 5'li hücum hattı karşısında çok çaresizdi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

24 Eylül 2021 Cuma

Korkunun skora faydası yok

19 Eylül 2021 Pazar

İtiraz hep işe yarar mı!

13 Eylül 2021 Pazartesi

Sadece ben mi korkuyorum!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"Hakimiyet" gecikince

20.09.2021

Engin Verel

Hoca Mesut'u yanlış oynatıyor

24.09.2021

Alen Markaryan

Bazı şeylerin izahı yok

25.09.2021

Kenan Karcı

Şeytani Düzen ve Cebelitarıkspor!

9.09.2021

Mustafa Sapmaz

Günlük performans

5.09.2021

Gürkan Ata

Korkunun skora faydası yok

24.09.2021