• 9 Şubat 2021 Salı 08:00
  • |
  • 9 Şubat 2021 Salı 08:00

YAZAR

Gürkan Ata

Teknik plan teknik hata!

Paylaş

Topla oynama becerisi ve pas yüzdesi yüksek oyunculardan kurulu hücum hattı var Trabzonspor'un. Ama Yeni Malatyaspor'a karşı üçüncü bölgeye geçişte pas sayısı o kadar azdı ki... Topu alan ya tek başına rakibin üzerine gitti, ya da uzun ters toplarla savunmanın dengesini bozmayı denediler. Bu oyuna da mecburdu bir anlamda Bordo-Mavililer. Çünkü bozuk zeminde kısa pasın artması beraberindeki hata sayısını da artırabilirdi.

Ama Trabzonspor adına bu mecburi planda eksik olan orta ikilideki kısırlıktı. Berat ve Baker top rakipteyken etkililer ama bu iş için iki kişi lüks. Hücuma destekte hiç yoktular. Mesela o isimlerin birinin yerinde Abdulkadir Parmak olsa; daha dikine oynar, adam eksiltir, rakip savunmayı bozma adına birkaç denemede bulunurdu pekala.

Bir sorun da oyuncuların birbirlerine olan uzaklığıydı. Hücum 5'lisi arasındaki yaklaşık 20'şer metrelik mesafe sanki özellikle korundu maç boyunca! Uzun paslar tutmadı, çalımlar işe yaramadı. Ekuban ve Djaniny başta olmak üzere pası düşünmeyince etkisiz kaldı Trabzonspor. Bir umut uzaktan şuttu o da ikinci yarıda geldi ancak. Bakasates ilk şutta golünü attı.

Sağ bekte görev verdiği Hüseyin Türkmen'den o koridoru git-gel olarak kullanmasını beklemedi belli ki Abdullah Avcı. Tetteh, Adem Büyük ve Umut gibi iyi kafa vuruşlarına karşı, iki stoperin haricinde üçüncü bir tedbir planıydı Hüseyin. Fazlasıyla da işe yaradı. Bu tabloda Hamza Hamzaoğlu'ndan Adem'in bölgesinde kilitlenmesine son ana dek izin vermesi akıl alır gibi değildi. Bütün ataklar tek kanattan Zeki Yavru ile geldi.

İleride top tutamayan Trabzonspor'da Avcı'nın özellikle golden sonra başlayan ev sahibi ekibin güçlü baskısına karşı müdahale için tam 27 dakika beklemesi de şaşırttı açıkçası. Nihayet Flavio'nun girişiyle nefes alabildi Bordo-Mavililer. Rakibin direncini böyle kırdı. Nwakaeme de son anda zirvedeki 3'lüye füze gibi bir mesaj gönderdi sanki!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

23 Mayıs 2022 Pazartesi

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

16 Mayıs 2022 Pazartesi

35 ve 37. hafta hariç mükemmel planlama!

11 Mayıs 2022 Çarşamba

Bir tarafta 4 kişinin 1 kişilik performansı ama diğer tarafta!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

"Ben başkan adayı olsam"

24.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022