• 4 Nisan 2021 Pazar 08:00
  • |
  • 8 Nisan 2021 Perşembe 15:11

YAZAR

Gürkan Ata

Tek planla bu kadar!

Paylaş

Trabzonspor'da en belirgin taktik değişim, Abdullah Avcı'nın daha önce pek de tercih etmediği bir plandı. Nwakaeme atağa çıkarken yavaşça içe geçerken, arkadan sol bek Marlon ani ataklara çıktı. Bugüne dek bekleri geride kalmaları konusunda adeta kodlayan Avcı'nın bu şaşırtıcı hamlesi, ilk 20 dakika bariz baskı kuran Sivasspor'un hızını da kesti. Bordo-Mavililer sadece bu taktikle önemli pozisyonlar buldu. Marlon aslında hücum görevini mükemmel yaptı, çizgiye iyi indi ama orta yaparken de biraz verimli olsaydı!

Sivasspor'un hızı ise şöyle kesildi: Abdulkadir Parmak dışında ilk çeyrekte orta alanı çok verimsizdi Bordo-Mavililer'in ve bu bölgede kalabalıklaşarak bariz üstünlük kurdu ev sahibi ekip. Fazla adamla pozisyonlar buldu. Ancak Marlon-Nwakaeme planı devreye girince Hakan Arslan o bölgeye kaydı, Sivas çarkı böylece bozuldu.

Bu bölümde her şey Bakasetas'ın istediği gibi gelişti aslında, ceza yayı üzerinde kaleyi cepheden gören şut şansı çok buldu ama en etkisiz şutlarını bu maçta kullandı.

Tek kanatta plan yapan Trabzonspor'da Yunus Mallı ve Ekuban'ın seyirci halleri sorunun diğer yanıydı. Sol beke verilen özgürlüğün tam aksi sağ bek Hüseyin'e pranga vurulunca Yusuf Sarı ileride çaresiz kaldı,ilginçtir, Yusuf da savunmaya yardıma gitmedi, Hüseyin, Gradel karşısında epey zorlandı.

3 günde bir maç trafiğinin ardından milli ara sonrası futbolcuların bu kadar mücadeleci olmaları zaten beklenendi, ama futbolun özellikle ikinci yarıda fazlaca vasat kalması, ligi özleyenlere iyi gelmedi.

Orta alanlar çok erken düşünce karşı alana çok rahat geçti iki takım da ama rakip yarı alanda çoğalamayınca ortaya pozisyonu ve dolasıyla heyecanı az bir maç çıktı.

Trabzonspor'un Avrupa hedefi var ama dünkü hali, bu istekle ters orantılıydı sanki. Artıları, istatistiği devam ettirdi, deplasmanda yine kaybetmedi! Ama gelecek planlaması yaparken final paslarının kalitesizliği, kanat ortalarının artık unutulması, pas isabet yüzdesinin düşüklüğü, etkisiz maç içi taktik değişiklikleri ve formsuz sayısının çokluğu, karşılaşmaya damga vurdu ne yazık ki.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

23 Mayıs 2023 Salı

Fotoğraf netleşiyor mu?

19 Mayıs 2023 Cuma

Halı saha keyfi vardı derbide!

9 Mayıs 2023 Salı

1 asistle biten maç!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Okan'ın neşteri

16.04.2024

Engin Verel

Fırsat kaçtı

19.04.2024

Alen Markaryan

Kupayı istiyoruz...

20.04.2024

Kenan Karcı

Mehmet Büyükekşi aday olacak

17.04.2024

Mustafa Sapmaz

Gurur duy

15.04.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Kabustan uyanış olsun

20.04.2024