• 6 Şubat 2018 Salı 02:00
  • |
  • 6 Şubat 2018 Salı 02:00

YAZAR

Gürkan Ata

Sosa ve Çalımbay!

Paylaş

Hadi -inadından vazgeçti demeyelim- Rıza Çalımbay’ın dediği gibi olsun; Sosa aylardan sonra nihayet hazır hale geldi ve ilk 11’de yer buldu. Bir lider oyuncunun varlığı Trabzonspor’u, seri galibiyetler aldığı dönemlerden bile daha etkili hale getirdi. Düne kadar defanstaki oyuncu bile ayağındaki topu en uçtaki Burak Yılmaz’la buluşturmaktan başka bir şey düşünmüyordu. Orta sahayı yok sayan bu basit düzen bazen sonuç verse de organize atak sayısının azlığı her maçta stres yaratıyor, can sıkıyordu. Sosa ile nihayet, klasik deyimle hatlar arasındaki bağlantı kuruldu.

Kısa-seri paslarla hızlı hücuma kalkan Sosa tarzındaki oyuncuları, beraberinde onun gibi hızlı düşünebilen isimlerin çokluğu başarılı kılar. Abdülkadir bu anlamda biçilmiş kaftan, iyi de anlaştılar. Ancak Göztepe’nin bu ikiliyi buluşturmama adına verdiği çabaya karşı Trabzonspor başka çözüm üretemedi. Olcay istekli ve pas yüzdesi de yüksekti ama etkili bölgeye verdiği pas sayısı az. Dün rakip atakları iyi karşılayan Kucka-Okay ikilisinin zaten böyle bir potansiyeli yok. Şimdi Çalımbay’ın, “Sosa-Yusuf Yazıcı birlikte oynamaz” düşüncesinden kurtulması lazım. Pekala oynarlar. O kararda bari geç kalmasa Çalımbay!

Deplasmanların başarılı takımı Göztepe’ye karşı üstün oynayan Trabzonspor’un duran toplarda bu kadar etkili olduğu bir maçı hatırlamıyorum. Orta yapılan her duran topta pozisyon buldular. Özellikle Okay-Beto düellosu inanılmazdı. Ancak normal ataklarda rakip yarı alana iyi taşıdıkları toplarda final paslarında sorun yaşadı Trabzonspor. Rodallega’nın etkisizliği, pozisyon kısırlığının en önemli nedeniydi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

28 Eylül 2021 Salı

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

24 Eylül 2021 Cuma

Korkunun skora faydası yok

19 Eylül 2021 Pazar

İtiraz hep işe yarar mı!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021