• 26 Ağustos 2018 Pazar 00:54
  • |
  • 26 Ağustos 2018 Pazar 00:54

YAZAR

Gürkan Ata

Skoru koruma yolu!

Paylaş

Muhtemelen saha zeminini inceledikten sonra Trabzonspor teknik heyeti daha çok kaygılanmıştır. Zira bordo-mavililerin teknik isimleri Sosa, Yusuf Yazıcı ve Abdülkadir,  kendi adlarına ezber bozan bir maç çıkardılar. Abdülkadir riske hiç girmedi, hep yana pas attı. Kısa-ara pasları ile nam salan Sosa, belki de kariyerinde ilk kez bu kadar defans arkasına top atma denemesi yapmıştır!
Burak Yılmaz’a uygun bu oyun planında Rodallega etkisiz kaldı. Ankaragücü’nün uzun boylu stoperleri Yalçın ve Kone’nin hava toplarındaki etkili oyunları, Trabzonspor’u verimsiz bir maç çıkarmaya mahkum etti. Bu ikili duran topta bir kez hata yaptı, bordo-mavililer golü buldu. 
Sonra maçın en güzel anı geldi. Bir bekin bu kadar akıl dolu pas vermesine özel parantez açmak gerek. Ankaragücü’nün golünde Erdem’in Faty’e yaptığı asisti bir sezonda kaç kez görebiliriz ki?
İkinci yarı iki teknik adamın taktik savaşına dönüştü. İsmail Kartal 4-1-4-1’i, bir oyuncu değişikliği ile bozdu, iki ön liberoya geçti. Kanatta kaybolan İlhan’ı merkeze çekip Kenan’la Pereira’nın yolunu kapatma planı tuttu. 
Ancak Ünal Karaman’ın Abdülkadir’i çıkarıp Yusuf’u forvet arkasına çekmesi maça asıl damga vuran hamleydi. Baskıya rağmen sürekli arayışta olan Yusuf’la birlikte takıma pas oyunu, ardından Olcay’ın Erdem’e kısmen nazire yaparcasına Rodallega’ya attırdığı gol geldi. Ama hemen Karaman’ın panik değişikliğini izledik. Topu tutacak isimler çıktı, takım geriye çekildi, fatura hemen kesildi, skor yine eşitlendi.  Halbuki bu tip rakiplere karşı skoru korumanın etkili bir yolu da, sadece defansif değişiklikler değil, skoru artırma çabası ile de mümkündür!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

28 Eylül 2021 Salı

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

24 Eylül 2021 Cuma

Korkunun skora faydası yok

19 Eylül 2021 Pazar

İtiraz hep işe yarar mı!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021