• 5 Ocak 2017 Perşembe 02:00
  • |
  • 5 Ocak 2017 Perşembe 02:00

YAZAR

Gürkan Ata

Şifre: Scout

Paylaş

Yönetimden 2 kişi ve Ersun Yanal, sezon başlamadan scout ekibiyle ilgili öyle bir algı yarattı ki; camia heyecanlandı. Ama başarısızlıkta kimse onlara sahip çıkmadı ve artık yok, dağıtıldı. Bu yapı Trabzonspor'un saha içi ve dışındaki durumunun da aynasıydı.

Trabzonspor son 42 yılın en kötü ilk yarı istatistiğini elde etti. Sadece 12 gol atabildiği ilk 16 haftayı 13. sırada bitirdi, hem de liderin tam 18 puan gerisinde… Bu veriler ve daha fazlası, sezon öncesi çizilen tabloyla o kadar ters orantılı ki. Saha dışı sorunlar bir yana, taraftarın direkt baktığı saha içi konusunda yönetim ve teknik heyet sezon başında, kamuoyuna sanki 'dünyanın 8'inci harikasını' sundular; Scout ekibi. Başkan Muharrem Usta, yardımcısı Nevzat Aydın ve Teknik Direktör Ersun Yanal ile birlikte, 50'nci yılda kulübü şampiyonluğu taşıyacak yapının mimarı; Scout ekibi... Bu işin baş aktörü Nevzat Aydın'ın sosyal medyadan paylaştığı fotoğraftaki ekibin çalışkan hali de –Yanal teftişte, ekip kah bilgisayar başında, kah arkada TV'den maç izliyor falan- umut vericiydi! Hatta resmi siteden 'vizyon' ve 'ülkenin en iyisi' gibi ifadeler de cabası, artı; Norwich City, Köln Spor Akademisi, Robert College, Crystal Palace kartvizitleri vs. 

GELEN GİDENİ ARATTI

Ama işleyiş tam tersi oldu. Uğruna izleme komitesinin lağvedildiği bu ekip, gece-gündüz araştırdı, kariyerinin son transferini yapacak olan 35'lik stopere garanti milyon eurolar vermeyi uygun gördü! 'Yeni Yattara' diye sunup eski takımından kazandığının 6 katına futbolcu getirdiler, yarım devrelik hem de. Akıbeti halen belli değil. UEFA'nın 'hesabınızı kitabınızı iyi yapın' tehdidine rağmen 7 transfer yaptılar, hiçbirinden verim alamadı bu ekip. Gelenler, onlar gelsin diye gönderilenleri mumla arattı… 

SAHİPSİZ BEBEK!

Bir önemli tespit de galiba şu: Transferlerin kim olduğunu Başkan, Nevzat Aydın ve Ersun Yanal dışında kimse bilmiyordu. Bazı yöneticiler gazetecilerden, bazıları da isimler KAP'a bildirildikten sonra öğrenmek durumunda kaldı. 

İşin özü aslında, scout ekibinin sonu. Nevzat Aydın hemen geri çekildi, Ersun Yanal sadece 2 oyuncuya onayı olduğunu açıkladı. Başarısızlıkta kimse onlara sahip çıkmadı ve artık yok, dağıtıldı. Şimdi; kim tarafından yapıldığı belli olmayan transfer fiyaskosu ve 16 haftalık tarihinin en kötü istatistiklerinin acısı ile camia baş başa kaldı.

YUSUFLAR ÖNEMLİ

Trabzonspor'un ilk yarısına tek başına damga vuran isim Yusuf Erdoğan oldu. Ki bu oyuncunun rakip ceza alanı içindeki son tercihleri hep sorunlu olsa da... Takımın en çok isteyeni, en hızlısı, topu rakip yarı alana en etkili taşıyanı kendisi…Castillo topla çok oynuyor ama verimi hiç yok. –Eğer kalırsa- O'nun oyuna katkısının artması, daha az yorulup daha sağlıklı karar verme fırsatı yakalayacağından Yusuf Erdoğan için çok önemli. Adaşı genç Yusuf da artık sahada olmayı hak ediyor. Çorum Belediye maçında bile oynatmadığı Yusuf Yazıcı için Ersun Yanal'ın sonradan yanıldığını anlaması geç kalınmış ama olumluya dönen bir gelişmedir. Artı UEFA tarafından Türk Messi diye anılan Abdülkadir var sırada, forma bekleyen.

ERSUN YANAL'IN İŞİ DAHA DA ZOR!

Lucescu vaadinin ardından göreve getirilen Ersun Yanal, bir türlü beklenen enerjiyi camiaya veremedi. Hatta bazı maçlarda (Çaykur Rizespor örneğindeki gibi) oyunu okuyamadığı şeklindeki eleştiriler sürekli artıyor. Bordo-Mavili takımın efsane kadrosundaki isimler, 'Heyecanını kaybetmiş, gitmeli' diyor. Asıl yönetim kurulu üyesi (Gökhan Saral) bile açıkça 'Git artık Yanal' dedi. Bir başka yöneticinin (Prof. Dr. Asım Örem) başkanla Yanal yüzünden tartışıp istifa ettiği belirtiliyor. Zaten saha içi de sorunlu. Bu şartlarda Ersun Yanal'ın işi iyice zorlaştı. Nasıl bir direnç gösterecek, merak konusu. Bu öz güven sorununun aşılması gerekiyor. Yoksa ilk olası kötü skorda tepkilerin boyutu can sıkıcı olabilir…

MAALESEF REALİTE BU

Değerlendirme olumsuzluklarla dolu, farkındayız. Ama maalesef realite bu! Özveriyle çalışan Başkan Usta'nın, yöneticilerin, Ersun Yanal'ın vs iyi niyetle, dahası olumlu geri dönüşler alınacağı umuduyla bu icraatları gerçekleştirdiklerinden asla kuşkumuz yok. Ama sonuç bu: Top, bildik söylemle, "3 direğin arasından girmedikçe" eleştiri kaçınılmaz. 

Öncesini iyi analiz ettiği inancıyla, bundan sonrası için "Artık Usta'lık dönemi" diyelim. Trabzonspor'un bu iyi niyetli çabalardan olumlu sonuç almaya o kadar ihtiyacı var ki! 

ZAYIF RAKİPLER YANILTTI

Sezon başında Ersun Yanal'ın tercihi midir bilinmez, Trabzonspor, hep ülkelerinin alt liglerinden rakiplerle hazırlık maçı oynadı, kazandı. Herkes umutlandı ama bu planlama yanıltıcı oldu. Ülkeye dönüşte Bursa ile yapılan hazırlık maçında karşısında güçlü rakip çıkınca, takım bocaladı, taraftar kaygılanmaya başladı. Kadronun yetersiz olduğu görülmesine rağmen hiç önemsenmedi, hatta gol sıkıntısına rağmen Cardozo son dönemde elden çıkartıldı. 

EN MASUMU DEFANS HATTI

Eski formundan uzak olsa da kaleci Onur birçok maçın kahramanı. Eğer puan cetvelindeki konumu taraftarı için ürkütücü olan Trabzonspor gibi bir takımda kaleci kahraman ilan ediliyorsa gerisini düşünün… Defans ilk yarıdaki başarısız tablonun en masum olanı ancak yönetim şimdi ilk takviyeleri o bölgeye yaptı! Halbuki orta saha ve hücum hattı oldukça sorunlu. Etkili, bitirici pas yüzdesi çok düşük. Yana-geriye pasta ise zirvelerde Bordo-Mavililer. Yaratıcı tek bir yetenek yok bu bölgede. Oyunu yönlendirmesi için umut bağlanan Mehmet Ekici ayrılma noktasında ama giderken son dönemde takıma katkısı yok denecek kadar az. Mesela kanattaki Yusuf Erdoğan'ın yarısı bile değil.

ÇOK AMA ÇOK ETKİSİZ! 

Forvet ise komedi; ki bu ifade git-gel, iyi-kötü, paran çok-az diye aklı karışan N'Doye için de kullanılabilir, gittiği takımlarda tutunamayan ancak dünya yıldızı diye sunulan Suk için de. Muhammet Demir'in şaşırtan düşüşü ve Ramil'in kayboluşu da önemli sorun Bordo-Mavililer için. Bu arada; Trabzonspor'un ligin en çok şut çeken takımı olması kafa karıştırıcı gibi görünüyor ama değil: İsabet oranı ve etkisi-şiddeti tamamen düşük.

ASIL SORU İŞARETİ!

Puan tablosundaki endişe sonrası, borç 600 milyonlar seviyesindeyken ve sezon başındaki transfer başarısızlığı ortadayken, yeni takviyelerin yapılması soru işareti. Defansa iki takviye şimdiden geldiğine göre, asıl beklentinin olduğu orta saha ve forvete de transfer yapılacak.. Sezon sonundaki tablo, çok keskin kararlara gebe.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

16 Ocak 2022 Pazar

Gerçekçi bir yaklaşım: Kaybetmemek!

8 Ocak 2022 Cumartesi

Avantajları: Engel var panik yok!

26 Aralık 2021 Pazar

İkisi de içten içe sevinmiştir!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

4 artı, 3 eksi

17.01.2022

Engin Verel

Geçiş dönemi!

16.01.2022

Alen Markaryan

Evlerinin önü boyalı direk!

19.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Gerçekçi bir yaklaşım: Kaybetmemek!

16.01.2022