• 25 Eylül 2016 Pazar 09:17
  • |
  • 25 Eylül 2016 Pazar 09:17

YAZAR

Gürkan Ata

Shakhtar bile yapamadı!

Paylaş

Atiker Konyaspor'un orta sahadaki bitmek bilmeyen enerjisi ve disiplinine karşı Trabzonspor'da Ersun Yanal, yine sistem değiştirdi. Bundan sonra kolay kolay bozmayacağını düşündüğüm 4'lüyle öncelikle defansı sağlam tuttu. Orta sahada ise rakibin direncine karşılık verecek 4'lüyü sahaya sürdü, kanatları boş bıraktı. 2 stoperin yaptığı basit hatalarla gelen pozisyonlar dışında Trabzonspor'da planlar tamamen tuttu. Rakibin pas yüzdesini düşürüldü, boş alan bırakılmadı. 
Son zamanlarda beklentilerin sürekli büyütüldüğü Aykut Kocaman'lı Atiker Konyaspor'a karşı, sezona kötü başlayıp kötü de oynayan, diken üzerindeki bir takım için ilk etapta oynatmamak, rakibi dirençle sindirip hücum hamlelerini sonraya bırakmak.. Yanal'ın maç öncesi aklındakiler bir bir gerçekleşti, Konya'nın direnci ilk yarıda düştü. Ve Trabzonspor aylardır ilk kez etkili oynamaya başladı. Kötü zemin ve formsuz hakem faktörleri dahil Trabzon'un iştahını durduramadı. Ki hakem Serkan Çınar'ın kararlarının ev sahibi takım ağırlıklı, iki tarafın da konsantresini bozduğunu, oyun genelinde ise Trabzonspor'un hızını kestiğini özellikle belirtmek gerekir. 
Oyunu rakip yarı alanına yığan ve sürekli gol arayan Trabzonspor'da Muhammet Demir ve Jun Suk sağlam Konya defansının dengesini bozamayınca artık gözler kulübeye çevrildi. Yanal'ın 11 tercihi son zamanlarda ilk kez kulübeyi bu kadar zengin bıraktı. Hamle şansı çoktu ama sadece bir kanat oyuncusunu sahaya sürdü. Rakipten beklenirken, bitmek bilmeyen enerji Trabzonspor'dan çıktı, son ana kadar baskı sürdü, gol gelmese de camia bu futbolla çok mutlu olacak, umutlanacaktı. Ama son dakikadaki gol dünkü Bordo-Mavililere gerçekten çok yakıştı. 
Çünkü, ikinci yarının tamamında Konyaspor gibi bir takımı orta sahayı geçemeyecek hale getiren baskıyı, son yıllarda belki de hiçbir takım kuramamıştı. Shakhtar Donetsk dahil!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

18 Nisan 2021 Pazar

Acemice eşlik!

11 Nisan 2021 Pazar

Biri eksik, biri stresli!

07 Nisan 2021 Çarşamba

Ya hücum?

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Galatasaray final takımıdır

12.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

Garip işler!

12.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021