• 3 Ekim 2020 Cumartesi 08:00
  • |
  • 3 Ekim 2020 Cumartesi 08:00

YAZAR

Gürkan Ata

Sadece taç asisti!

Paylaş

Halen, ligin en kreatif hücum gücüne sahip olduğu konusunda çoğunluğun hemfi kir olduğu Trabzonspor’da durum tam tersi işledi Gaziantep FK karşısında: Fark yaratan bir Ekuban vardı, zorlayan, üreten sadece bir kişi! Nwakaeme yüzde 70-80 gibi rekor top kaybı ile oynarken, diğer kanattaki Abdülkadir Ömür doğru dürüst topla buluşamadı bile, çabası da yokta sanki! Ev sahibi ekip ise umudunu Güray’ın kanat değiştirip yapacağı inceliğe ve arı gibi çalışan bekleri Oğuz’un ortalarına bağladı, sonuç çıkmadı.

Hiçbir pozisyonun yaşanmadığı, kaleyi bulan 2 etkisiz şutun atılabildiği ilk yarıda, maçın kalitesini de anlatacak sadece 2 anekdot var:

40’ta Ekuban defansın arkasına koşan Abdülkadir Ömür’e mükemmel bir ara pası verdi. Milli futbolcu kaleci ile karşı karşıya kalacaktı ama klasik hastalık; top kontrolünü yapamadı. Hep söylüyorum, açın Dennis Bergkamp’ın videolarını, yüzlerce kez izleyin, doğru top kontrolünün ne kadar fayda getirdiğini görün, kendi başınıza deneyin!

Bir de; 45’te yere düşen Andre Sousa, Trabzonspor atakta iken yerde uzun süre yerde kaldı, acı içinde kıvrandı. Topu Gaziantep kaptı, hızlı atağa çıkarken, Sousa aniden ayağa fırladı. Ya böyle kurnazdı önceden, ya da düzene uydu!

Maçta vasatı aşan tek bir gelişme yokken, Liverpool’un futboldaki ilk ‘taç antrenörü’ Thomas Gronnemark’a nazire yaparcasına, bir taç asisti sıradanlığı bozdu. Pereira taç atarken, sanki korner varmış gibi stoper Campi ceza alanına gitti. Portekizli’nin uzun tacında penaltı noktası üzerinde kafayı vurarak takımını öne geçirdi.

Sonra etkisiz kaldı, skoru koruyamadı Trabzonspor. Halen Marlon-Novak, Baker-Sosa ve Sörloth-Afobe karşılaştırması yapılıyor veya eskilerin katkıları yenilerinden bekleniyor Bordo-Mavililer’de. Eddie Newton, yeni isimler ve aynı taktikle geçen sezonki verimi almaya çalışıyor ama olmuyor!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

28 Eylül 2021 Salı

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

24 Eylül 2021 Cuma

Korkunun skora faydası yok

19 Eylül 2021 Pazar

İtiraz hep işe yarar mı!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Skandallar zinciri

19.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021