• 20 Ağustos 2021 Cuma 08:00
  • |
  • 20 Ağustos 2021 Cuma 08:00

YAZAR

Gürkan Ata

Rövanşa umutla giderler mi?

Paylaş

İlk bölümde Mourinho'nun Roma'sındaki plan, topu Abdullah Avcı'nın Trabzonspor'una bırakıp zaaflarından yararlanmaya çalışmak üzerineydi. Basın toplantısında Portekizli adamın bordo-mavili takım hakkında kurduğu cümlelerin sadece taktik gereği olmadığını, Türk kulübünün kadrosuna ve gücüne gerçekten saygı duyduğunu gösteren bir tabloydu bu aslında.

Trabzonspor, önceki 3 resmi maçının aksine, oyunun iki yönüne de iyi çalışmış, sol kanadı hariç! Tamam, İsmail Köybaşı formsuz ancak o kanattaki dayanılmaz yalnızlığının nedenine bakılmadan eleştiri oklarının sadece ona çevrilmesi ilginç gerçekten. Hamsik, Berat'ı tek kalmaktan kurtardı, takımı atağa çıkarırken mükemmeldi ama üstüne bir de İsmail'e destek çabası da bir yere kadardı! Avcı'nın bu bölgedeki değişiklik kararında çok geç kaldığı, Roma'nın golü ile sabit zaten!

Roma'da Mkhitaryan ve Shomurodov, top kendi arkadaşlarına geldiğinde ısrarla çapraz koşu yapıp defansın arkasına koşu yaptılar ama savunma yönleri yok diye eleştirilen bordo-mavililerin hücum hattı, Roma'nın oyun kurmasına izin vermedi. Bu plan tutmayınca Mourinho, Pellegrini'yi orta ikilin arasına sokup daha fazla pas yapmaya başladılar, maça denge geldi.

Oyunun yanı sıra pozisyon üstünlüğünü de ele alabilirdi Trabzonspor ancak Gervinho muhtemelen kariyerinin en kötü istatistiklerini bu maça saklamış! Üstüne, sezona çok iyi başlayan Bakasetas'ın zoru başarma sevdasındaki yanlış pası ile başlayan atakta Roma'nın üstünlük sayısı geldi.

Önceki dönemler olsa bu gol panik yaratabilirdi pekala ama kadrosunda artık Avrupa deneyimi olan isimler çok Trabzonspor'un ve hemen oyuna, skora ortak oldu. Nwakaeme, çalımdaki becerisini şuta da yansıtabilse öne de geçebilirdi bordo-mavililer. Onun dışında çok fırsat bulmalarına rağmen şutu hiç denemedi Trabzonspor!

Kalan bölümde önce Trabzonspor defansı bir an oyundan koptu, duran topta konuk ekibin golü geldi. Ardından Mourinho, değişikliklerle oyunu soğutup skoru korumayı başardı.

Tur umudu rövanş maçına kaldı ama net olan şu: İki takım arasında piyasa değeri olarak açık fark var ama kalite anlamında Trabzonspor, İtalya'ya çekinerek değil oldukça iddialı gidebileceğini kesinlikle kanıtlamıştır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

28 Eylül 2021 Salı

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

24 Eylül 2021 Cuma

Korkunun skora faydası yok

19 Eylül 2021 Pazar

İtiraz hep işe yarar mı!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Demek ki neymiş!

27.09.2021

Engin Verel

İlk etap tamam

27.09.2021

Alen Markaryan

Bacağının arkasını tutanın maçtan çıkacağı bir takım değil bu!

28.09.2021

Kenan Karcı

Şeytani Düzen ve Cebelitarıkspor!

9.09.2021

Mustafa Sapmaz

Günlük performans

5.09.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021