• 6 Şubat 2022 Pazar 07:00
  • |
  • 6 Şubat 2022 Pazar 07:00

YAZAR

Gürkan Ata

Önemlisi hücum takımı, sonrası lafügüzaf!

Paylaş

Süper Lig'in son yıllardaki en iyi hücum gücü Trabzonspor'da, Abdullah Avcı da önde baskı ve çoğalma konusunda çok cesur. Bu aleni güce karşı Kasımpaşa, belki de son haftalardaki galibiyet serilerine dayalı özgüvenle maça şöyle bir yanılgı ile başladı:

İlk 12 dakikada 3 net pozisyon buldu bordo-mavililer. Biri golle sonuçlandı, diğer ikisi golden daha tehlikeliydi ama olmadı. Yani Bordo-Mavililer çok erken farkı açabilirdi. Önemli olan bu üç pozisyon da aynı şekilde gelişti. Kasımpaşa defanstan pasla oyunu kurmaya çalıştı, kalabalık Trabzonspor orta saha-forvet hattı baskı yaptı, topu kapıp o pozisyonları üretti.

Nihayet plan değiştirdi Kasımpaşa teknik heyeti, birinci bölgede pas sayısını azalttı, çalışkan olduğu ikinci bölge organizasyonlarıyla rakip kaleye gitmeyi denedi. Buradaki tek pas hızı ve rakip ceza alanına atılan -orta değil- paslarda mükemmeldiler doğrusu. Önemli pozisyonlar da buldular. Sorunları, orada topu alan bomboş olan arkadaşına atmıyor ve son derece kötü vuruşlar yapıyor.

İlk 12 dakika hariç dengeli geçen ilk yanın son dakikasında Kasımpaşa yine birinci bölgede pas hatası yaptı, yine Trabzonspor kaptı, 3'e birken yine kaçırdı! Dönüşünde Kasımpaşa karşı karşıyaydı kaleyle bu kez, yine kötü vuruşlarını tekrarladılar.

İkinci yarıya ekstra hücum gücü Fall ve Eysseric'le başladı Kasımpaşa, oyunu Trabzonspor yarı alanına yıktı iyice. Çok seri ve hareketliydiler ve uzun süre sadece savunmaya çalıştı Bordo-Mavililer. Geri çekildikçe pozisyon verdiler. Dün Dorukhan, sonra da Berat defansın önünde, Siopis ona yakındı hep. Ve bu hiç işe yaramadı, Kasımpaşa hücumlarına çözüm bulamadılar. Üstelik Nwakaeme sezonun en kötü maçını çıkardı, Cornelius hep yapa yalnızdı, kabus gibi ikinci yarı böyle ortaya çıktı. Şansları, Kasımpaşa'nın ustaca pozisyon bulup sonrasında acemi kalmalarıydı.

Trabzonspor'u zirveye götüren süreç belli; çok pozisyon veriyorlar ama daha fazlasını buluyorlar. İleride çoğalmayınca sıradanlaşıyorlar biraz.

Çok net; Bordo-Mavililer çok iyi bir hücum takımı ve bunun dışındaki arayışlarda hep zorlanıyorlar. Dün yine gösterdi; cesur olmadıkça sıkıntı yaşıyorlar. Ama bu şartlarda bile kazandılar, yine üç puan aldılar ve şampiyonluğa yaklaşırken önemlisi de bu zaten, gerisi biraz da lafügüzaf!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

23 Mayıs 2023 Salı

Fotoğraf netleşiyor mu?

19 Mayıs 2023 Cuma

Halı saha keyfi vardı derbide!

9 Mayıs 2023 Salı

1 asistle biten maç!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Kanatlar kırık olunca

3.04.2024

Engin Verel

Hani bırakıyordun!

8.04.2024

Alen Markaryan

Bir TSYD Kupası maçında gencecik çocuklarla...

9.04.2024

Kenan Karcı

Üçüncülük bile fazla

13.04.2024

Mustafa Sapmaz

Kıştan bahara

12.04.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Kadıköy'de işler farklı olur

12.04.2024