• 17 Ağustos 2022 Çarşamba 07:00
  • |
  • 17 Ağustos 2022 Çarşamba 07:00

YAZAR

Gürkan Ata

O kadar çok plan değiştirdi ki!

Paylaş

Geçen sezon Avrupa'nın en az gol yiyerek şampiyon olan ekibiydi Kopenhag. Ama bu sezon tam tersi tablo çizince ve sadece iki maç sonrasında ulaşılacak yer Devler Ligi olunca, ekstra temkinliydi defansta ev sahibi ekip bu kez.

Bu duvarı aşmak için önce şunu denedi Trabzonspor: Alıştığı ön alan baskısını daha geride, orta alana yakın kurup Kopenhag savunmasını biraz daha ileri çekmek istediler ama, uzun süre bu davete karşılık alamayınca çok tıkandılar. Üstelik, bu sistemde orta alanda pas yaparken kaptırdıkları topla kalelerinde gol yediler, bir de net pozisyon verdiler.

Bu kez ikinci plana geçti Abdullah Avcı, mükemmel işbirliği içindeki kanattaki Diks-Haraldsson ikilisinden uzaklaştı Trezeguet, çizgiden uzaklaşıp içe top sürmeye başladı. Bakasetas'ın yanısıra, -Kouassi'den umudunu kesen- A. Ömür de onlara yaklaşınca pas trafi ği arttı. Bu plan iyi işledi, Kopenhag'ın dengesini bozdu, savunma ve orta ekip mesafesi uzayınca o bölgeye daha çok adam sokmaya başladı Trabzonspor. Boş alan buldukça etkisini de artırdı, orta alanı rahat geçti. Ama çakılı defansa rastladılar, bu kez ceza sahası üzerinden şut çekmek zorunda kaldılar

30-45 arası çok da fırsat buldular ama o çakılı duvarı aşamadılar. Rahat geldikleri ceza alanı çevresinde kilit açacak -Nwakaeme'yi geçtik kesinlikle!-, Djaniny gibi bir güç olsaydı ilk yarıda sonuç gelebilirdi pekâlâ.

İkinci yarıya, hayal kırıklığında tavan yapmaya devam eden Kouassi'yi çıkarıp Djaniny'le çıktıı Avcı ama soyunma odasında anlattıklarının hiçbiri geçerli olmadı. Çünkü 48'de Devler Ligi'ne yakışmayacak bir gol yedi bordo-mavililer. 2 fark olunca muhtemelen en son planını erken devreye sokmak zorunda kaldı. Yeni transferler Bartra ve Bardhi'yi sahaya sürdü.

Artık hücumda fark yaratacak, bireysel özellikleri olan isim çoğaldı. Cesur ama risk dolu bir karardı. Antrenman eksikleri vardı ama bundan sonra bu 11'i sık sık göreceğiz muhtemelen. İyi 11 olduklarını da gösterdiler zaten, oyunu rakip sahaya yığdılar. Daha fazlasını da bulabilirdiler ama rövanşa güçlü umut taşıyacak tek gol geldi sadece.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

23 Mayıs 2023 Salı

Fotoğraf netleşiyor mu?

19 Mayıs 2023 Cuma

Halı saha keyfi vardı derbide!

9 Mayıs 2023 Salı

1 asistle biten maç!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Geriye gurur kaldı

7.07.2024

Engin Verel

Yüreğinize sağlık

7.07.2024

Alen Markaryan

Nefesimizi tutmuş, Feyyaz'ın tünelden çıkmasını bekliyorduk...

16.07.2024

Kenan Karcı

Harika Çocuklar

3.07.2024

Mustafa Sapmaz

Mutluluğun resmi

27.06.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

İmzasıyla değil, sözleriyle kaybetti

19.07.2024