• 12 Aralık 2021 Pazar 08:00
  • |
  • 12 Aralık 2021 Pazar 08:00

YAZAR

Gürkan Ata

O coşkuya can dayanmazdı ki!

Paylaş

Trabzonspor top rakipteyken daha dengeli savunuyor ama defanstan topla çıkarken baskı geldiğinde basit hatalar yapıyor. Haftalardır bu böyle ve rakip teknik adamların özellikle maçın ilk bölümlerinde oyuncalara güçlüyken yaptırdığı hücum pres, bordo-mavililerin kalesinde sürekli tehlikeyle sonuçlanıyor. Geçen haftaki Adana Demirspor maçı da öyleydi, dün de tekrarı oldu sanki. Antalyaspor hücumda çok adamla baskı yaptı, lider bocaladı hep.

Ama bu taktikte oynayan takımlar için sonuçlandırmak önemli zira ilk çeyrekte Trabzonsporlulardan daha çok koşuyorlar ve bu tempoyu genele yaymak mümkün değil tabii ki. Bu baskıyı kırdıktan sonra oyunun şekli değişiyor adeta, Trabzonspor oyun üstünlüğünü bulamıyor belki ama pozisyon yakalıyor, değerlendiriyor da.

Cornelius'un golünden sonra Antalyaspor paniklemedi, sadece oyunun şeklini değiştirdi: Kırmızı-beyazlılar hücum presi bırakıp, topu Trabzonspor'un oynamasına, orta yayın çevresinde pas yapmalarına izin verdiler ama inanılmaz bir direnç ortaya koydular. Kaptıkları toplarla patlayıcı bir güç gibi hızla hücuma çıktılar. Trabzonspor'un iki özel stoperi Edgar ve Hugo, çok fazla şuta engel oldular gerçi ama beraberinde fazla bireysel hata yaptılar, hatta zeminin azizliğine de uğrasa –ki bu mazeret olamaz- Uğurcan da zaman zaman onlara eklendi, ev sahibi ekip beraberlik golünü çabuk buldu.

Başta Bakasetas olmak üzere formsuz sayısı fazlaydı Bordo-Mavililerde. Orta sahayı çok rahat geçti Antalyaspor, özellikle 46-70 arasında mükemmel performansları vardı, gol bulamamaları Abdullah Avcı'nın şansıydı biraz da, çünkü değişiklik için çok bekledi. Takım çok yorulmuşken gelen Siopis hamlesinin hemen ardından bu kez şanssız şekilde geriye düştüler.

Kalan bölümde çok kısa bir baskı kurabildi. Çünkü Trabzonsporlu oyuncular Nuri Şahin'in öğrencilerinin arkadaşlarının can dayanmaz müthiş coşkusuyla yıpranmıştı. İlk mağlubiyete engel olacak güçleri kalmamıştı çünkü! Uzun maratonda elbet yenilgiyle tanışacaktı açık ara lig lideri, bunu da hak ederek yaşadılar bence. Zira oyuncuların hepsi bu maça saklamıştı kötü oynama hakkını sanki!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

24 Ocak 2022 Pazartesi

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

20 Ocak 2022 Perşembe

Çıldırtıcı yakın markaj!

16 Ocak 2022 Pazar

Gerçekçi bir yaklaşım: Kaybetmemek!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Larin'in halleri

25.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022