• 17 Aralık 2017 Pazar 02:00
  • |
  • 17 Aralık 2017 Pazar 00:01

YAZAR

Gürkan Ata

N'Doye, direkler ve hakem!

Paylaş

Oyun disiplininden kopmaması, sakinliği ve tecrübesi nedeniyle Rıza Çalımbay, kolay kolay N’Doye’den vazgeçemiyor. Ama görüntü, ‘Senegalli oyuncuya mutlaka yer açmak için özel çaba gösteriyor’ haline dönüştü. Çalımbay’ın ekibi notlarını almış, maçtan sonra ona muhtemelen şu bilgileri iletmiştir: N’Doye ilk yarıda kanatta dikine tek bir adam geçemedi, hiçbir atak geliştiremedi. Aldığı bütün topları geri çekti ya da içeri dönmeye çalışarak hücum hızını kesti. Atağa çıkarken iki basit top kaybı yapıp rakibin tehlikeli hücum yapmasına neden oldu. Sağ ayağına topu alıp, yaptığı iki yumuşak orta var rakibe giden. Ve nereye gittiği belli olmayan iki adet de şutu. İkinci yarının ilk 10 dakikasında 2 kez topla buluştu, rakibe attı…

Çalımbay bir ara Burak Yılmaz’ı bu şekilde kullanmaya çalışmış, verim alamamıştı. Kulübedeki Volkan Şen, Bongonda ve Castillo gibi kanat oyuncularından en azından birini iyi işlemekten başka çaresi yok Trabzonspor’un.

Genç Abdülkadir’in bulunduğu sağ kanattaki akıcılık ve zorlama olmasa Trabzonspor, Bursaspor karşısında böyle açık ara oyun üstünlüğünü yakalayamazdı. 5 as oyuncusundan yoksun ve bütün planını 2-3 kişiyle kontratak yapmak, gelen atakları 5 kişiyle karşılamak üzerine kuran konuk ekibe karşı Burak Yılmaz’ın bu kadar yalnız kalmaması gerekirdi.

Bu şartlarda, kış uykusundan uyanan Yusuf Yazıcı’nın uzaktan gelen harika golünün anlamı, Bursa kilidini kırmaktı. Sonrasında Trabzonspor lehine fark açılabilirdi ama 2 engel vardı. Biri direkler, diğeri de çalmadığı penaltı kararları ile hakem. Bu etkenler Bursaspor’a direnç getirdi, pozisyon da buldu ama Paul Le Guen’in defansı böyle boş bırakması inanılır gibi değildi! Bunca pozisyonun olduğu maçın tek golle bitmesine bir etken olarak da, Bordo-Mavililer’in şansızlığını da eklemek gerekir sanırım. Ama peş peşe 5’inci galibiyete ulaşması önemliydi, hem de bunu üstün oynayarak başardı Trabzonspor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

18 Nisan 2021 Pazar

Acemice eşlik!

11 Nisan 2021 Pazar

Biri eksik, biri stresli!

7 Nisan 2021 Çarşamba

Ya hücum?

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Ortada 'takım' yok

29.07.2021

Engin Verel

Reklamlar bitti

21.06.2021

Alen Markaryan

Futbolun kuralları

27.07.2021

Kenan Karcı

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

23.07.2021

Mustafa Sapmaz

Güneş'e yazar!..

21.06.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021