• 28 Şubat 2016 Pazar 09:16
  • |
  • 28 Şubat 2016 Pazar 09:16

YAZAR

Gürkan Ata

Mazeretler...

Paylaş

Futbolda ‘mazeret’ kelimesi, belki de ilk kez bu kadar anlam kazandı. Hangi yönden bakarsanız zordu dün Avni Aker'dekilerin işi, hepsinin hem de.
Öncelikle sakat-cezalı 9 kişinin en az 7'si, ilk 11'in adamı. Trabzonspor'da as takımın yüzde 80'i yoktu yani. Bir o kadar da önemli vaka; geçen hafta yaşananlar. Salih Dursun'un kırmızı kartı ile özdeşleşen olayların getirdiği yıkım. Saha içi ve dışındakilerin futbolun adaletine olan inancının iyice kaybolması.
Sadece ev sahibi takım için mi zor maçtı?
Osmanlıspor adına, 'haksızlığa uğramış' bir rakiple karşılaşmanın getirdiği psikolojik durum.
Ya hakem... Taraflı tarafsız herkesin, 'hakem katliamına uğradı' dediği bir takımın maçında düdük çalmak!
Yani herkes diken üstünde...  Mazeret için daha ne olsun? Bu şartlar altında futbola odaklanmak...
Trabzonspor'da eksikler en çok orta alanda kendini gösterdi. O bölgedeki yetersizlik, işleri iyice zorlaştırdı. Osmanlıspor hiçbir dirençle karşılaşmadan rakip yarı alanına gitti. Okay-Fatih ikilisi faydasız, Erkan Zengin hem kendine, hem de yardım vermediği Musa Nizam'a kırık not getirdi.  Defans, sorumsuz Bosingwa'ya rağmen direndi! Mustafa-Akakpo ikilisi ilk kez yan yana ama ikişer kişilik oynadı. Onur özellikle, kurtarışlarıyla takımına defalarca güç aşıladı ama bir yere kadar!
Osmanlıspor ise orta alanda inanılmaz etkili. Umar, Lawal, Mehmet ve özellikle Delarge.. Hem güçlü, hem hızlı ve etkili; mükemmel uyum… Trabzonspor rakibin yükselen değeri Ndiaye'ye önlem almaya çalışırken Rucescu'yu unuttu, çaresiz kaldı.
Böylesine dikkatli olması gereken maçta hakemin; ilk yarıda Muhammet'in ceza alanı yayı üzerinde, ikinci yarıda da Musa Nizam'ın ceza alanı içinde düşürülmesini es geçmesine fazla da itiraz gelmedi ev sahibi ekibin oyuncularından-tribünlerinden. O kadar kanıksandı ki artık her şey…
Dün çoğunlukla fiziki olarak sahada olan Trabzonspor bu yenilgiyle iyice sarsıldı. Hedefsizdi zaten, şimdi iyice güvensiz…  

YAZARIN DİĞER YAZILARI

28 Eylül 2021 Salı

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

24 Eylül 2021 Cuma

Korkunun skora faydası yok

19 Eylül 2021 Pazar

İtiraz hep işe yarar mı!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021