• 18 Ocak 2016 Pazartesi 01:45
  • |
  • 18 Ocak 2016 Pazartesi 01:45

YAZAR

Gürkan Ata

Mahalle maçı!

Paylaş

Yazının başlığını, dün sergilenen futbol için atmadım. Direkt adresi var zira; Erkan Zengin, Mehmet Ekici, Marko Marin, Oscar Cardozo... Bir de Mbia. Dün mahalle maçındaydılar sanki.

Şöyle ki; Trabzonspor maça 4-2-3-1 başladı ama bu sadece 7 dakika sürdü. 2-0'dan sonra diziliş bazen 5-1-4'e, bazen 6-0-4'e döndü. Yukarıda ismini verdiğim mahalle maçı zihniyetli ilk 4 kişi, peş peşe gelen gollerin ardından sadece hücumu düşündü, yardımlaşma ve defansif görevlerini tamamen unuttu. Kanatlardan beklere yardıma gelmeyince ön liberodaki Okay ve Aytaç mecburen kanatlara desteğe gitti, orta alan bomboş kaldı. Bursaspor güle oynaya bu bölgeyi geçti, baskı arttıkça arttı, skora denge geldi.

İsmi yazılı 5'inci isim Mbia…

Dün yerine oynadığı Mustafa Yumlu'dan yaklaşık 15 kat fazla para kazanan, gecikince günlük faiz için mahkemelere koşan Mbia. Defansta yapılmaması gereken ne varsa yaptı, görev bölgesini sorumsuzca terk etti, penaltı yaptırdı, sarı kart gördü, ikinci kartı görmek için tekme attı hakem görmedi. Ne markajda vardı, ne alan savunmasında… UEFA Kupası apoletli bir kişiye, 'Yeteneksiz' denilmez, bu haline 'İhanet' demek de de ağır olur da... Ne denir peki?
Kendini yeniden kanıtlamaya çalışan Sercan Yıldırım'ın maçın en çok koşan isimlerden biri olması ve performansı tabii ki alkışlık ama onun bir şansı da sıkça Cavanda ile karşı karşıya gelmesi oldu. Bir de ona desteğe gidenin performans yaşı (!) 40'ı aşan Okay olması. Cavanda'nın sezonluk istatistiklerde verdiği zararı bir ölçün, sonra onu ve onun gibileri bu kulübün başına dert edenleri hatırlayın!

40'ın üzerinde sözleşmeli oyuncusu var Trabzonspor'un ama…

Yönetimin Lucescu'dan şok yanıt almasından sonra Ramos'un evine yapılan yolculuktan da eli boş döndüğü atmosferde takımı maça hazırlayan Sadi Tekelioğlu'nun oyuna müdahale şansı ile taraftarın bağrına bastığı Hamza Hamzaoğlu'nun kulübesine baktığında yaşadığı rahatlık arasında dağlar var. Bursaspor yeni stadı, muhteşem seyircisi, maçta "70'lerden sonra yorulurlar" dediğimiz ama son saniyeye kadar bitmek bilmeyen enerjileri ile bizi yanıltan futbolcuları ile ilk yarıdaki enkazı belli ki kaldırır.

Ya Trabzonspor'daki enkaz…

"Tarihin en iyi kadrosunu kurduk" diyenlerden görevi devralan bu yönetimin işi o kadar zor ki! Feda çabaları alkışlık… Umarız tutarsızlıkları, teknik heyet konusundaki yaklaşımları ile sınırlı kalır…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

29 Kasım 2021 Pazartesi

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

23 Kasım 2021 Salı

Lideri devirme sevdası!

7 Kasım 2021 Pazar

80 sonrası Avcı'lık!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Güven çıkar oyundan!

30.11.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021