• 23 Kasım 2021 Salı 08:00
  • |
  • 23 Kasım 2021 Salı 08:00

YAZAR

Gürkan Ata

Lideri devirme sevdası!

Paylaş

Kanatta, temaslı oyunda başarısız olup ağlayarak oyundan çıkmıştı bir süre önce Abdülkadir Ömür. Abdullah Avcı O'na sahip çıkarken, daha çok yaratıcılığın olduğu bölgeye, içe çekmiş, milli maçta 11 yolu bile açmıştı bu değişiklik. Dün eksik oyuncular nedeniyle yine kanattaydı A. Ömür, bu kez kısmen öz güvenliydi ama Hamsik'in olmadığı orta sahası yetersizdi kesinlikle. Berat ve Siopis çok iyi kesiciydiler sadece.

Atak başlangıcında özellikle Edgar le'ye kullanıyor ev sahibi ekip ve Gaziantep FK, ilk baskıyı O'na yaptılar. İlk 15 dakikada hücum presin dozunu çok artırdılar ve bunda başarılı da oldular. Bordo-mavililer açıkçası bu baskıyı kıramadı, topu çıkartırken sürekli hata yaptı. Erce'nin maç öncesi sakatlığı sonrası maça ısınmadan başlayan 3'üncü kaleci Arda'nın koruduğu kaleye, boşluk bulmalarına rağmen etkili şut çekememeleri Erol Bulut'un öğrencilerinin büyük handikabıydı. Halbuki o bölüme kadar Maxim, Kitsiou ve Dicko üçlüsü çok etkiliydiler ve Trabzonspor defansı sıkıntıdaydı.

Abdullah Avcı, 4-4-2'yi çabuk bozdu, o ana dek Cornelius'la en uçta oynayan Djaniny kanada, Abdülkadir Ömür de sağ içe kaymaya başlayınca Trabzonspor'da Nwakaeme dışında da atak çeşitliği arttı. Bu hamle ile Gaziantep'in hücum üçlüsüne destek veren Doğan ve Recep ile daha geriye gelmeye başladı, konuk ekibin atak gücü aniden kesildi.

Maçın başındaki tartışmalı Hugo-Dicko pozisyonundaki hakem kararıyla adeta yıkılmıştı Gaziantep FK ama çabuk toparlanmıştı. Ama Trabzonspor'un duran topla bulduğu ilk golün ardından yaşadıklarını anlamak zor. Sanki maçın son dakikaları gibi oyun disiplininden koptular, defansta o kadar boşluk vermeleri inanılır gibi değildi. Nwakaeme güle oynaya takımı yönetti, bir anda fark 3'e çıktı, maç ilk yarıda bitti!

Zirvede açık ara önde kalmak büyük bir psikolojik üstünlük ve bunu iyi kullanıyor Trabzonspor. Rakipleri çabuk sonuç bulamayınca oyundan çabuk kopuyor, çok adamla atak yapıp lideri devirme sevdasına düşüyor çoğunlukla ve böylece; haftalardır kötü oynarken, zor zamanlarda bile rakibi 2'ye 1, 3'e 1 yakalayıp çok rahat goller buluyor bordo-mavililer. Ve her kazandığı maç, sonraki haftaya özellikle rakipleri üzerinde yarattığı ağır baskı nedeniyle de büyük avantaj Trabzonspor adına.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

29 Kasım 2021 Pazartesi

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

23 Kasım 2021 Salı

Lideri devirme sevdası!

7 Kasım 2021 Pazar

80 sonrası Avcı'lık!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

Bu rotasyon değil!

29.11.2021

Alen Markaryan

Bilica'nın çukuru!

28.11.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021