• 6 Ağustos 2022 Cumartesi 07:00
  • |
  • 6 Ağustos 2022 Cumartesi 07:00

YAZAR

Gürkan Ata

Korner hocası almaya gerek yok!

Paylaş

Tek maçlık Süper Kupa'da Sivasspor'un gol için açılma zorunluluğu, tam da Trabzonspor'a göreydi ve rahat kazanmıştı. Ama lig maçında rakibin hesabı uzun vadeli! stanbulspor'un kapalı savunmasını erken açmak için bir değil, çok plan denedi Abdullah Avcı:

* Maçın başında öndeki 4'lü, rakip savunmaya uçta baskı yaptı ama, işe yaramadı.

* Sonra rakip yarı alanın ortalarına kadar gerilediler, öndeki baskıyı azalttılar, İstanbulspor savunmasının biraz ileri çıkmasını sağladılar, böylece daha çok boş alan buldular.

* Ardından ceza sahası dışından şut denemeleri başladı, 6'da Eren Elmalı, 12'de Trezeguet denedi olmadı. Golden önce bu kez Larsen'in uzaktan şutu vardı, kornere gitti, devamında sezonun ilk golü geldi. Korner demişken:

Niye paslaşarak kullanır Trabzonspor korneri acaba? Zaten bunu her denemelerinde ayakları birbirine karıştı! Cornelius ve Hugo başta iyi kafacılar varken korner hocası (!) almaya gerek yok, direkt ortalar hep tehlike yarattı çünkü.

Sürekli arayışta, atak peşindeydi Trabzonspor ve onları durdurmak için ilk yarıda çözüm bulamadı İstanbulspor. Hep üretmeye çalışan rakiplerine karşı tüketmeye çalıştılar sadece.

Defansta dikkatliydiler ama yedikleri ilk golde kornerdeki alan savunmasının kurbanı oldular, Cornelius korner atılırken yer değiştirdi, top gelirken onu kimse görmedi bile!

Bütün istatistiklerdeki açık ara üstünlüklere karşı uzun süre riskli tek golde kalmalarındaki ilk sebep bitirici pas eksikliği Trabzonspor'da.

Ceza sahasına iyi getiriyorlar ama oradaki paslar hep yanlış.

* Diğer sebep tek kanatla oynamaları: Trezeguet'in son tercihleri zaman zaman yanlış olsa da sol kanada getirdiği hareketliliği sağda Visca sağlayamıyor, ki Sivasspor maçında da böyleydi.

* Bir diğer sıkıntı da 8 numaradaki ikilide: Bakasetas, Trezeguet'e yardımda etkiliydi ama direkt oyunda hiç yoktu.

Abdülkadir Ömür ise istekli, özel işler yapıyor ama o da aynı, gol yollarında tıkanıyor. Tehlikeli pozisyon azaldıkça rakibe güven geliyor; İstanbulspor da böyle cesaretlendi, son bölümde beraberlik aramaya başladı.

Ama yine bir duran topta aynı hatayı tekrarladılar, bu kez Denswil'i görmediler!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

23 Mayıs 2023 Salı

Fotoğraf netleşiyor mu?

19 Mayıs 2023 Cuma

Halı saha keyfi vardı derbide!

9 Mayıs 2023 Salı

1 asistle biten maç!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Geriye gurur kaldı

7.07.2024

Engin Verel

Yüreğinize sağlık

7.07.2024

Alen Markaryan

Nefesimizi tutmuş, Feyyaz'ın tünelden çıkmasını bekliyorduk...

16.07.2024

Kenan Karcı

Harika Çocuklar

3.07.2024

Mustafa Sapmaz

Mutluluğun resmi

27.06.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

İmzasıyla değil, sözleriyle kaybetti

19.07.2024