• 09 Mart 2021 Salı 08:00
  • |
  • 09 Mart 2021 Salı 08:00

YAZAR

Gürkan Ata

Korkarak bir yere kadar!

Paylaş

Ligin ilk yarısındaki maç öncesi Alanyaspor çok formdaydı, Trabzonspor Newton faciasından kurtulmuş, bir maçlık teknik adam İhsan Derelioğlu, o dönemin en iyi hücumcu takımına karşı orta alana 3 çabuk adamı yerleştirmişti. Abdulkadir Parmak ve Flavio'nun yanına, sürpriz şekilde bek Pereira'yı da eklemiş, bu üçlünün rahatsız edici presi ve orta alandan hızlı çıkışları ile oyun - pozisyon üstünlüğünü sıkça ele geçirmişti Bordo-Mavililer.

Ama dün Abdullah Avcı şaşırttı açıkçası. Elinde takımın dikine oynayan tek ismi Abdulkadir Parmak ve Flavio gibi hareketli-baskıcı orta saha varken, hücum özelliği az Berat ve Baker'ı tercih etti. Geçen hafta Kasımpaşa maçında ikinci bölgede yaşanan kolay geçişleri engellemek ve oyun kurmak değil oyunu sakinleştirmek istemiş belli ki Avcı!

Bu tercih de yardımcı oldu zaten... Alanyaspor'un oyuna hakim olmasında Salih, Berkan ve Ceyhun'un çabuk tek pas bağlantılarının güçlülüğünün yanı sıra asıl destek beklerden geldi. Mesela sağ bekleri Juanfran, Trabzonspor'un hücumcusu Ekuban'dan daha çok kanadından top taşıdı rakip yarı alana! Sol-bekleri Moubandje, rakipte Nwakaeme'den daha çok pozisyon üretti.

Rakibin hızını kendi oyunuyla değil, alanı kapatarak kesme düşüncesi, adı şampiyonluk için geçen bir takımın öncelikli planı olmamalı, işe de yaramadı zaten. 2 farklı geriye düştükten sonra Abdullah Avcı nihayet, "Savunur, beklerim, nasılsa bireysel bir gol buluruz." taktiğinin her zaman tutmayacağını anladı, 'oynamadan olmaz' dedi, farklı taktikler denedi. En azından kalite geldi ama fazlaca risk alması gereken bir bölümde yaptığı cesur hamleler sonuç vermedi, zira iş işten geçmişti!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

11 Nisan 2021 Pazar

Biri eksik, biri stresli!

07 Nisan 2021 Çarşamba

Ya hücum?

04 Nisan 2021 Pazar

Tek planla bu kadar!

DİĞER YAZARLAR

Engin Verel

Galibiyetten öte...

13.04.2021

Alen Markaryan

Ağır bedel

17.04.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Letonya laneti

31.03.2021

Gürkan Ata

Biri eksik, biri stresli!

11.04.2021