• 9 Nisan 2023 Pazar 07:00
  • |
  • 9 Nisan 2023 Pazar 07:00

YAZAR

Gürkan Ata

Kolay yanı; seç seçebildiğini!

Paylaş

Öyle bir silsile ki Trabzonspor'un durumu; şampiyonluk sonrası yönetim çok transfer yapıp ekonomiyi ve takım dengesini bozdu. Teknik ekip geçen yılki dehalığını sıradanlığa dönüştürdü. Ve futbolcular da onlara eşlik edip sezon boyu vasatı bile aşamadı. Sonuçta geçen yılın süper gücü Trabzonspor, Avrupa merdivenlerinden bir bir düştü, Türkiye'de hedefsiz kaldı, şimdi de can çekişiyor ne yazık ki! Şampiyon takıma 13 transfer yapılmasının yanlış planlama olduğu gün gibi gerçek ama sonuçta pek de küçümsenmeyecek bir kadro çıkarılmış ortaya.

Türkiye A Milli Takımı'ndan 4 isim var, geçen sezonun gol kralı bir de. Yunanistan, İspanya, Bosna Hersek, Slovakya, K.Makedonya, Danimarka, Uruguay ve Fildişi Sahili, Sırbistan, hatta Fas Milli Takımları'nda oynayan isimler de kadroda. Bazıları elit takımlarda forma giymiş üstelik. Yani kötü gidişi kadro planlamasına-yetersizliğine bağlamak mantık dışı olur kesinlikle. Konsantre kaybı da etkili olabilir ama önemli bir sorun belli ki teknik psikolojik. Abdullah Avcı şampiyonluk sonrası bir türlü takıma ve sahada da oyuna hakim olamadı, hatta çok önceden gitmek istedi, balkon önüne gelenler ikna etti!

Orhan Ak, yanlış oyuncu değişiklikleriyle kendi sonunu kısa sürede kendi hazırladı. Belli ki güven duygusunu futbolculara da aktaramamıştı, kendisi de kendisine güvenmemişti sanki! Geçici teknik adam İhsan Derelioğlu'nu, Kasımpaşa karşısındaki sonuca bakarak yargılamak çok da gerçekçi olmaz sanırım! Yönetim ve teknik heyet sorunları futbolculara da birebir işlemiş sanki.

Geçen sezonun yıldızları idi çoğu ama şimdi, istisnasız hepsinin market değerinin düştüğü bir takım var mıdır acaba? Böyle bir durum bazıları için fırsat olabilir, bir tanesi parlamaz mı; fark yaratmaz mı sezon boyu? Gücü yetmedi, ayakları gitmedi hadi ama isyan eder görüntüsü de vermez mi? Trabzonspor'da kayıp bir sezon yaşanıyor artık, bu kabul edildi zaten. Artık yönetimi büyük bir ekonomik ve psikolojik savaş bekliyor. Bunu yaparken maaş bütçesini düşürmek ve birçok futbolcuyu elinden çıkarması gerekiyor, ki eğer anlaşabilirlerse en kolayı bu; seç seçebildiğini, bu takımda vazgeçilmeyecek kaç oyuncu var!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

23 Mayıs 2023 Salı

Fotoğraf netleşiyor mu?

19 Mayıs 2023 Cuma

Halı saha keyfi vardı derbide!

9 Mayıs 2023 Salı

1 asistle biten maç!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Kanatlar kırık olunca

3.04.2024

Engin Verel

Hani bırakıyordun!

8.04.2024

Alen Markaryan

Bir TSYD Kupası maçında gencecik çocuklarla...

9.04.2024

Kenan Karcı

Üçüncülük bile fazla

13.04.2024

Mustafa Sapmaz

Kıştan bahara

12.04.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Kadıköy'de işler farklı olur

12.04.2024