• 5 Aralık 2021 Pazar 08:00
  • |
  • 5 Aralık 2021 Pazar 08:00

YAZAR

Gürkan Ata

Kazanma sanatı ve muhteşem ikili!

Paylaş

Trabzonspor maça tutuk başladı; belli ki liderlik beraberinde baskı da doğuruyor. Adana Demirspor'un ilk 10 dakikalık coşkusu ise biraz da, yenilmezlik unvanı olan rakiplerine bir ilki yaşatma iştahıyla alakalı olabilir. Kendi adına etkisiz kaldıkları bu başlangıç düzenini Trabzonspor, her zaman yaptığı gibi sakinlikle çözdü. Kötü oynadığında, rakibin büyük baskı kurduğu dönemde bile panik yapmıyorlar. Anı bekliyor, geçiş oyunu ile de olsa sonuç arıyor, buluyor da. Adana Demirspor ise 10'ar dakika arayla iki ayrı takım oluyor sanki, önce son derece etkili pas trafiği ile oyunu tamamen domine ediyorlar ama bir anda sinirler geriliyor bu takımda ve bu da onlara hata yaptırıyor. Özellikle savunurken çoğu bölümde çok yetersiz kalıyorlar. Bunu çok iyi kullandı Trabzonspor. Hem de forvetsiz, bunu başarması kesinlikle alkışlık!

Muhteşem bir istatistik yakaladı Trabzonspor, Abdullah Avcı ile kazanma sanatı üzerine ders veriyorlar adeta. Ama küçük bir detayı atlamamak lazım bence: 2 farklı skoru yakaladıklarında rakip oyun düzenini iyice bozmuş, çok adamla hücum ediyordu ve Trabzonspor tek kanatla (Nwakaeme'li sol taraf) oyundaydı. Pozisyon çeşitliliği için gereken sağ kanada hamlede (Yusuf Sarı) epey geç kalındı. Zira Adana Demirspor kaleye çok geldi o bölümde ama kalede Uğurcan vardı! Son dakikalardaki Avcı'nın müdahaleleriyle artık konuk ekibin umudu iyice kırıldı zaten.

Bordo-Mavililer'in bir avantajı da maç maç oyun yükünü biraz daha fazla çeken, daha çok sorumluluk alıp arkadaşlarından fazla fayda sağlayan isimler her hafta değişiyor. Dün de çok özel ikili vardı: Geçen haftaki Karagümrük maçında durağandılar, coşkuları yoktu ve oyunu yavaşlattıkları için eleştirmiştik de Nwakaeme ve Hamsik'i. Ama bu kez ihtiyaç duyulan bölümlerde hep onlar vardı. Önce rakip baskısını kırmadaki katkıları muhteşemdi; tek top ve oyun yönünü değiştirmedeki ustalıkları derslikti. Ardından skora da katkı yaptılar, bunu 90 dakikaya yayarak hem de. Zirve yarışında bir takım için çok önemli güvence gerçekten.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

20 Ocak 2022 Perşembe

Çıldırtıcı yakın markaj!

16 Ocak 2022 Pazar

Gerçekçi bir yaklaşım: Kaybetmemek!

8 Ocak 2022 Cumartesi

Avantajları: Engel var panik yok!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Faz3 çalışması!

21.01.2022

Engin Verel

Ağlanacak halinize...

20.01.2022

Alen Markaryan

Evlerinin önü boyalı direk!

19.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çıldırtıcı yakın markaj!

20.01.2022